Gazdaság

Hazánk érte el a legnagyobb gazdasági növekedést

Kiemelkedően teljesített az építőipari ágazat

Az idei év első negyedévében Magyarország GDP-jének növekedési üteme 5,3 százalékos volt, az eddig ismert adatok szerint a legmagasabb az EU-tagállamok mezőnyében – derült ki a KOPINT–TÁRKI Zrt. és a KOPINT Alapítvány kutatócsoportjának legfrissebb közös konjuktúrajelentéséből.

Hazánk érte el a legnagyobb gazdasági növekedést
Folyamatosan várakozáson felüli teljesítményt nyújt az építőipar, jelenleg is számos (nagy)beruházás zajlik, köztük útépítések, felújítások
Fotó: MH/Katona László

A kutatásból kiderül, hogy a GDP termelési oldalán a váratlanul erőteljes növekedés mindenekelőtt annak tudható be, hogy a már tavaly is rekordütemben bővülő építőipar dinamikája példátlan módon negyven százalék fölé ugrott. Az ipari növekedés – az előzetes várakozásoknak megfelelően – új lendületet vett. A szolgáltatások dinamikájának lassulása ugyanakkor folytatódott, a növekedési ütem ismét négy százalék alatt maradt. A mezőgazdaság hozzáadott értéke a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt zsugorodott az első negyedévben, és ez várhatóan egész évre jellemző lesz. A felhasználási oldalon a magánfogyasztás továbbra is jó ütemű bővülése és az állóeszköz-felhalmozás rekordszintű növekedési üteme ellenére a belföldi felhasználás dinamikája jelentősen elmaradt a várakozástól. Eközben viszont a nettó export növekedési hozzájárulása pozitívba fordult, ami szintén nem várt fejleménynek számít. Az év további részében a belső felhasználás élénkülésére számítanak az elemzők. Összességében a kiugró első negyedév ellenére továbbra is az éves növekedési ütem mérséklődését várják, a tavalyi 4,9 százalék után idén 4,5 százalékos ütemben bővülhet a magyar gazdaság.

Az általános lassulás 2018 második felétől az egész világgazdaságra, így az Európai Unióra is jellemző. Ebben közrejátszanak a kereskedelmi folyamatok kedvezőtlen trendjei, a finanszírozás szigorodásától való félelem, a kereskedelmi háború veszélye, az általános helyzettel, illetve a Brexittel kapcsolatos bizonytalanságok. Az előrejelzések szerint feldolgozóipart jellemző általános gyengeség 2019-ben is jellemző marad. A tavalyi két százalékos GDP-bővülés az idei évre mintegy másfél százalékra mérséklődhet, és jövőre sem várható jelentősebb élénkülés.

Kapcsolódó írásaink