Gazdaság
Biztonságosabbak lettek az ingatlanalapok
A kisbefektetők számára kedvezőek lehetnek a hozamok
A módosítás erősíti az ingatlanalapok biztonságát, de semmilyen formában nem érinti a már az ügyfeleknél lévő befektetési jegyeket – adta hírül tegnap a jegybank. Az MNB új szabályozása közelíti az ingatlanalapok befektetési jegyeinek likviditását a mögöttük lévő alapok eszközeinek készpénzzé tehetőségéhez.
A gyorsan értékesíthető részvényekhez, kötvényekhez képest az ingatlanok likviditása ugyanis sokkal alacsonyabb, miközben az ingatlanalapokban nagyon magas az ilyen piaci folyamatokat, jellemzőket kevésbé ismerő kisbefektetők aránya. A jövőbeni ingatlanbefektetési jegyek visszaválthatóságának megnövelése tehát azt a tudatos fogyasztói, (kis)befektetői magatartást erősíti, amelyik tisztában van az ingatlanalapok eltérő likviditási jellemzőjével, ugyanakkor mégis ki akarja használni az ingatlanfejlesztésekből, ingatlanhasznosításból származó hozamokat, és ezért választja ezt a befektetési formát. Az MNB ajánlást jelentetett meg honlapján a nyilvános, nyílt végű ingatlanalapokról azután, hogy több körben egyeztetett az érintett szakmai érdekképviseletekkel, így a Befektetési Szolgáltatók Szövetségével és a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségével.
Jegybanki bírság az OTP hét intézményének
A Magyar Nemzeti Bank az elmúlt hónapokban csoportszintű átfogó vizsgálatot végzett az OTP bankcsoportnál, amelynek hét intézményével szemben, összességében 55,85 millió forint bírságot szabott ki. A jegybank eljárása elsősorban a belső szabályozottsággal, azok felülvizsgálatával és csoportszintű implementálásával, valamint a belső szabályozás és a követett gyakorlat közötti összhang hiányával, a kockázatvállalás és kockázatkezelés, a fedezetértékelés, -allokálás és -nyilvántartás terén tárt fel hibákat, hiányosságokat. Ezek nem veszélyeztetik a működést. (DV)