Gasztro

Ezért érdemes minden nap ezt fogyasztani

A dió igazi szuperélelmiszer, és ahhoz, hogy jótékony hatásait élvezhessük, nem is kell belőle sokat enni. A mindmegette.hu összegyűjtötte, miért jó, ha a diót beépítjük az étrendünkbe, és rendszeresen, minden nap fogyasztjuk.

Ezért érdemes minden nap ezt fogyasztani
Naponta együnk belőle kétmaréknyit. A dió egészségügyi szempontból pozitív hatással van szervezetünkre
Fotó: AFP/Phanie/GARO

A dió kiemelkedően magas antioxidáns tartalmának köszönhetően óvja a szív- és érrendszer, az emésztőrendszer és a bélrendszer egészségét, segít a vércukorszint szabályozásában, és hangulatjavító hatású is.

Támogatja a szív egészségét

Hogy miért jó a dió a szívnek? Nos, alacsony a nátrium-, a telített zsír- és a transzzsírtartalma, valamint gazdag A- és C-vitaminban, vasban, kalciumban, fehérjékben és rostokban. Kutatások bizonyították, hogy már napi egy marék diófogyasztás csökkenti az LDL (rossz) koleszterint szintjét. (A magas LDL-szint érelmeszesedéshez vezethet; a plakk felhalmozódása az erekben pedig idővel növelheti a stroke vagy a szívroham kockázatát.) A dió gazdag polifenol tartalmánál fogva hatékony a gyulladások és az oxidatív stressz ellen.

Jótékonyan hat a bélrendszerre

Egy friss, 2023-as jelentés szerint a dió képes prebiotikumként hatni, mivel „táplálékként” szolgál a gasztrointesztinális rendszerben lévő jótékony mikrobák számára. A dió polifenoljai a bélrendszerben bioaktív, gyulladásgátló anyagokat hoznak létre, így támogatva az emésztőrendszer egészségét.

Javítja a memóriát és a kognitív képességeket

A dió – nagyrészt omega-3 zsírsavtartalmának köszönhetően – olyan tápanyagokat tartalmaz, amelyek antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatással bírnak, így csökkentve a szabad gyökök káros hatásait. Ezzel pedig késleltetik vagy csökkentik a kognitív hanyatlás előrehaladását – állítják a kutatók. (A szabad gyökök károsíthatják a sejteket, és idővel olyan betegségek kialakuláshoz vezethetnek, mint a demencia vagy az Alzheimer-kór.)

Segíti a megfelelő tápanyagbevitelt

Ha csak egy marék diót adnak a gyermekek, a serdülők és a felnőttek étrendjéhez, akkor máris jelentősen megnő a „jó” zsírok és az olyan, általában „alulfogyasztott” tápanyagok bevitele, mint a kálium, a magnézium, a folsav – no és persze nő a rostfogyasztás is.

Csökkentheti a stresszt, és javíthatja a mentális egészséget

A dió gazdag idegrendszert támogató vegyületekben, köztük melatoninban, folsavban, E-vitaminban és polifenolokban, amelyek mindegyike jótékony hatással lehet a mentális egészségre. Napi két adag dió elfogyasztása csökkenti a stresszt, elősegíti a jobb és mélyebb alvást, és javítja az általános mentális egészséget. Ráadásul a dió fogyasztása a mikrobiom javulásához is vezetett. (Mikrobiom a neve azoknak a baktérium-, gomba- és archaea kolóniáknak, amelyek az emberen és az emberben élnek. A mikrobiomnak kulcsfontosságú szerepe van a gazdaszervezet – az ember – egészsége szempontjából.)

Segíthet a vércukorszint optimalizásában

A dióban lévő fehérjék, rostok és egészséges zsírok kombinációja segíthet stabilizálni a vércukorszintet, ami különösen fontos lehet a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében. (Ismert, hogy a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegségek között szoros összefüggés figyelhető meg.)

Tippek a dió egészséges étrendbe való beillesztéséhez

Hacsak nincs dióallergiánk vagy dióintoleranciánk, mindenképpen építsük be a diót az étrendbe. A legjobb, ha mindig kéznél van egy-két adag, hogy bármikor bekaphassunk belőle pár szemet. Ezen kívül persze számos módja van a dióbevitelnek:

  • Adjunk egy marék diót a salátához – nemcsak finom, hanem egészségesebb is lesz a saláta.
  • Ha sós palacsintát, kenyeret vagy muffint sütünk, tegyünk a tésztába diót.
  • Az apróra vágott dió mehet a reggeli natúr joghurtba, zabkásába is.
  • Dióra cserélhető például a darált hús egy része, ha spagettit vagy tacót készítünk.
  • A lazacot, csirkemellet süssük diós-rozmaringos kéregben!

Kapcsolódó írásaink