Európai Unió

Csaba Gábor: Európa jövőjének záloga a szuverén nemzetek együttműködése

A sikeres és boldog közös európai jövő zálogát Magyarország a független, szuverén nemzetek együttműködésének fenntartásában és a keresztény értékeken alapuló kulturális gyökereik megőrzésében látja – hangoztatta Csaba Gábor, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára szombaton Veszprémben.

Csaba Gábor: Európa jövőjének záloga a szuverén nemzetek együttműködése
Csaba Gábor: Európa jövőjének záloga a szuverén nemzetek együttműködése
Fotó: Facebook/Csaba Gábor

Magyarnak lenni és annak maradni Európában, európainak lenni és annak maradni Magyarországon - fogalmazta meg a követendő célt a kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkár az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban elnevezésű rendezvénysorozat veszprémi állomásán.

Kiemelte: Magyarország tiszteli az európai kulturális értékeket, ugyanakkor büszkén őrzi és képviseli saját nemzeti örökségét, amely gazdagítja a tágabb európai közösséget is.

Felidézte: a magyarok az uniós csatlakozással 2004. május elsején visszakapták helyüket abban a közösségben, amely az általuk képviselt értékek és ideálok alapján a magyarok természetes otthonát jelenti.

Hozzátette: idén július elsején Magyarország immár második alkalommal vette át az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, amelyet az év végéig tölt be. Ez amellett, hogy komoly felelősséggel jár, kiváló lehetőség annak megmutatására, milyen értékes kulturális örökséggel gazdagította Magyarország a kontinenst.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium ezért indította a nyáron útjára a rendezvénysorozatot, amelynek célja, hogy országos turné keretében a legfontosabb kultúrstratégiai intézmények bevonásával ünnepeljük hagyományainkat – jegyezte meg a helyettes államtitkár.

Csaba Gábor felidézte, Veszprém és a Bakony-Balaton régió tavaly viselte az Európa Kulturális Fővárosa címet, amely jó lehetőséget teremtett arra, hogy a térség bemutassa gazdag hagyományait, innovatív művészeti törekvéseit Európa közönségének.

Ez az időszak kivételes alkalmat nyújtott a helyi közösségeknek, miközben fontos szerepet töltött be Magyarország kulturális diplomáciájában is – tette hozzá.

A kulturális tárca támogatásával nyolc éve működő Csoóri Sándor Programról szólva Csaba Gábor elmondta, hogy annak missziója a népművészeti értékek felkutatása, megismertetése és gyarapítása, majd elismeréseket adott át a pályázat veszprémi nyerteseinek.

Kapcsolódó írásaink