Európai Unió

Magyarország továbbra is Albánia mellett áll

Latorcai Csaba szerint az EU-csatlakozás mindenki érdeke

Magyarország rendkívüli mértékben elkötelezett a Nyugat-Balkán és benne Albánia európai uniós integrációja iránt – jelentette ki a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) parlamenti államtitkára pénteken Budapesten, miután együttműködési megállapodást írt alá Albánia közigazgatási és korrupcióellenes ügyekért felelős tárca nélküli miniszterével.

Magyarország továbbra is Albánia mellett áll
Latorcai Csaba, a KDNP ügyvezető alelnöke
Fotó: MTI/Kocsis Zoltán

Latorcai Csaba úgy fogalmazott, hogy a csatlakozás nemcsak Magyarország, de az egész Európai Unió érdeke is. Az, hogy az albán állam milyen módon képes a csatlakozási folyamatnak eleget tenni, az az állam működtetőin, vagyis a közigazgatásban dolgozókon múlik – hangsúlyozta az államtitkár. Közölte, hogy az együttműködési megállapodásban rögzítettek szerint Magyarország megosztja tapasztalatait a közigazgatás szerepelőinek képzése és a közigazgatás személyügyi biztosítása terén.

Azokat a jó gyakorlatokat is meg kívánjuk osztani az albán szervekkel, amelyek a polgárbarát és akadálymentes közigazgatás működését teszik lehetővé és valódi esélyegyenlőséget teremtenek a legkisebb településeken is – mondta Latorcai Csaba. Kiemelte, hogy ezen gyakorlatok biztosítják Magyarországon, és majdan Albániában is a hatékony ügyintézést, amely valódi versenyképességi tényező. A versenyképesség fokozása mind a jelenlegi, mind a jövendőbeli EU-tagországoknak érdeke – tette hozzá.

Adea Pirdeni, az Albán Köztársaság közigazgatási és korrupcióellenes ügyekért felelős tárca nélküli minisztere azt mondta, hogy az együttműködés történelmi kapcsolatok eredményeként született meg és biztos alapját képezi a további munkának. Köszönetét fejezte ki a magyar kormánynak azért a támogatásért, amellyel segíti Albánia EU-integrációját.

Kiemelte, hogy a csatlakozási folyamatban számos előrelépés történt Magyarország EU-elnöksége alatt. A miniszterasszony azt mondta, számítanak a magyar tapasztalatokra a közigazgatás fejlesztésében, a digitális szolgáltatások bővítésében.

Tájékoztatása szerint Albániában jelenleg a központi közigazgatási szolgáltatások 75 százaléka érhető el digitálisan. Hozzátette, hogy önkormányzati szinten hiányzik a digitális közigazgatási szolgáltatást, ezen is változtatni szeretnének a magyar tapasztalatokat felhasználva.

Kapcsolódó írásaink