Európai Unió
Háborús ultimátum az EP-ben
A Fidesz a határozat ellen szavazott
A kormánypárti politikus felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Néppárt és a baloldali pártok egész ciklusra szóló koalíciós megállapodása kiterjed arra is, hogy közösen támogatják a háborús politikát.
A csütörtökön elfogadott határozat katonai és pénzügyi vonatkozásai is megdöbbentőek – mondta. Hozzátette: ha a néppárti fraición és annak elnökén, Manfred Weberéken múlna, akkor rövid időn belül háborús féllé válna Európa.
Dömötör Csaba tájékoztatása szerint a határozat minden tagállamot arra kötelez, hogy a GDP-je 0,25 százalékát biztosítsa Ukrajna katonai támogatására. Ez Magyarországnak 200 milliárd forintos kötelezettséget jelentene – ismertette, hozzátéve: a határozat arra is kitér, hogy milyen fegyvereket – nagy hatótávolságú rakétákat, Patriot-rendszereket, repülőket, lőszereket – kellene küldeni a hadszíntérre.
Azt is el akarják érni, hogy az európai űrkommunikációs lehetőségeket is tegyék elérhetővé Ukrajna számára - mutatott rá Dömötör Csaba.
Az EP-képviselő beszámolója szerint a határozat tovább bővítené a szankciókat, kiterjesztené azokat az orosz gázra és az uránra is. Ez hazánk esetében az orosz gázimport leállítását jelentené, valamint lehetetlenné tenné a Paksi Atomerőmű jelenlegi működését – figyelmeztetett. A következmények drasztikus energiaár-emelkedések lennének – fűzte hozzá.
Dömötör Csaba közölte: a határozat arra szólítja a többi tagállamot, aktívan gyakoroljanak nyomást Magyarországra annak érdekében, hogy hazánk ne akadályozza a háborús politika végrehajtását. Nehezményezik, hogy Magyarország miatt nem lehet felhasználni a félrevezető módon békekeretnek nevezett költségvetési forrást, ami valójában „háborús kassza” – fogalmazott.
Elmondása szerint azt is akarják, hogy az Európai Bizottság dolgozzon ki hosszú távú programot Ukrajna finanszírozására a 2027 utáni időszakra.
„A dokumentum a háború új szakaszáról beszél, amelyben a nukleáris fenyegetettségnek sem kéne visszariasztania a tagállamokat attól, hogy politikai, pénzügyi és katonai értelemben is támogassák a háborút” – mondta Dömötör Csaba, aki szerint „teljesen elgurult a felelősség gyógyszere”, és Brüsszelben „elfelejtették, hogy milyen tragédiát hozott a huszadik század és annak világégései”. Úgy akarják folytatni az Egyesült Államok leköszönő elnöke, a Biden-adminisztráció politikáját, hogy a demokraták vereséget szenvedtek – állapította meg.
Dömötör Csaba felhívta a figyelmet arra is, hogy a baloldal az EP-ben támogatta ezt a határozatot, és „Magyar Péter pártja hozta tető alá”. A Tisza Párt ezt a háborús politikát messzemenőkig támogatja - húzta alá.
Kijelentette: a Fidesz a határozat ellen szavazott. „A béke hangja szeretnénk lenni a háborús zajban” – hangsúlyozta.