Európai Unió
„A háború ellen úgy lehet tenni, ha a pusztítással az alkotást állítjuk szembe”
Maurizio Gasparri szerint az Európai Unió Tanácsának soros magyar elnökségét mindenekelőtt „bátorság jellemzi az előremenetelben, számtalan igazságtalan előítélet ellenére”. Úgy vélte, Magyarország határozottsággal, nagy komolysággal és elkötelezettséggel teljesíti az elnökségi félévet, bár sokan kritikával illették „teljesen megalapozatlanul”.
„A magyar virtus most is megmutatkozott!” – fogalmazott Maurizio Gasparri.
Hozzátette: a magyar békekoncert reményt ad, hogy jövő évtől a világ sorsa jobbra fordul.
„Sajnos a történelem keserű meglepetéseket szokott tartogatni, de a remény üzenetére mindig szükség van” – mondta.
A Magyarország által az uniós félév tiszteletére rendezett koncerten képviseltette magát az olasz kulturális és közélet, jelen voltak a tagállamok diplomáciai képviselői, valamint a római magyar közösség tagjai.
A Róma központjában, a Pantheon szomszédságában található Loyolai Szent Ignác templomban a megújult Szent Efrém Férfikar lépett fel. A teljesen megtelt templomban görög, latin, héber, szuahéli, georgiai, spanyol, ukrán, olasz és magyar nyelvű darabok csendültek fel.
Nyitóbeszédében Kovács Ádám Zoltán nagykövet hangsúlyozta, hogy a koncertet a világban, így Ukrajnában és a Közel-Keleten zajló háborúk ártatlan áldozatainak szentelik.
Kifejtette, hogy koncert a magyar uniós félévet kísérő gazdag programsorozat egyik legünnepélyesebb eseménye. Emlékeztetett, hogy kedden a római képviselőházban a Herendi Porcelánmanufaktúra kiállítása nyílt meg szintén a magyar elnökség szervezésében.
„A művészet eszköz a béke útján, a kultúra gyógyírt nyújt a sebekre. Sokan gondolhatják, hogy mindez keveset tehet a háborúkkal szemben, de a pandémia bizonyította, hogy a kultúra reményt adhat, és a szenvedés nem lehet az utolsó szó” – mondta Kovács Ádám Zoltán.
A koncert szervezésében együttműködő Római Magyar Akadémia igazgatója, Lantos Krisztina hozzátette, gyakran magától értetődőnek, megszerzett jognak tekintjük a békét, amely azonban elkötelezettséget és felelősségvállalást igényel.
A templom rektora, Vincenzo d’Adamo jezsuita atya elmondta, hogy rendje mindig is hitt a művészet küzdő erejében, és hozzátette: „minden korban adódik feszültség, amit a béke útja felé vezető józan ész oldhat fel”.
A hétfős férfikart vezető Bubnó Lőrinc elmondta: a koncert programja az uniós elnökségnek azt az üzenetét kívánta átadni, hogy Magyarország népek és nemzedékek találkozási helye, ezért a zenén keresztül is nagyon sok kapcsolódási pontja van Európához és a világhoz. Úgy vélte, a háború ellen úgy lehet tenni, ha a pusztítással az alkotást állítjuk szembe.