Európai Unió

Győri Enikő: A budapesti nyilatkozat a tagállamok legmagasabb szintű kötelezettségvállalása

A versenyképesség növelése érdekében

A magyar uniós elnökség keretében aláírt budapesti nyilatkozat az új európai versenyképességi megállapodásról az összes uniós tagállami vezető legmagasabb szintű kötelezettségvállalását jelzi a versenyképesség növelése érdekében – jelentette ki Győri Enikő szerdán Strasbourgban.

Győri Enikő: A budapesti nyilatkozat a tagállamok legmagasabb szintű kötelezettségvállalása
Győri Enikő: A budapesti nyilatkozat fontos eleme az egyszerűsítés
Fotó: MTI/Purger Tamás

Az Európai Parlament plenáris vitája keretében a képviselő kijelentette: a nyilatkozat célja, hogy konkrét határidőkhöz kötve orvosolja a versenyképességben okozott károkat és új irányt mutasson, mert azonnali és érdemi lépésekre van szükség, amelyek méltók az egységes piac erejéből adódó potenciálhoz. Győri Enikő kétségét fejezte ki, hogy a célok elérésben az új Európai Bizottság partner lesz-e.

„Az Európai Bizottság elnöke nem vesz tudomást több millió európai polgár változást sürgető szavairól, saját választási ígéreteiről is megfeledkezik, mint például a zöld megállapodás kiigazítása” – mutatott rá.

Mint mondta, a budapesti nyilatkozat fontos eleme az egyszerűsítés. A bizottság egy éve ígéri, most azonban fél éven belül konkrét tervvel kell előállnia a vállalkozások adminisztratív terheinek 25 százalékos csökkentésére. Továbbá a jövőben hatástanulmány és versenyképességi teszt nélkül nem készülhet jogszabály – hangoztatta.

Kiemelte: nincs versenyképességi fordulat beruházások nélkül, ehhez a köz- és magánfinanszírozást is mozgósítani kell, hiszen a pénzügyi piac akadályai miatt évente 300 milliárd eurót veszít el az EU, és ez az összeg az Egyesült Államokba áramlik.

„A nyilatkozat világos: a bizottság fél éven belül álljon elő konkrét ütemtervvel az egységes piaci akadályok lebontására, és 2026-ig tegyen konkrét lépéseket a tőkepiaci unió elmélyítésére” – szólított fel a képviselő.

Azt is hangsúlyozta, hogy vissza kell adni a gazdák becsületét, az agrárpolitikát nem szabad újabb, költséges szabályokkal terhelni. „Az Európai Parlament Patrióták frakciója mindent meg fog tenni az európai mezőgazdaság megerősítése érdekébenéhez. Új iparstratégiára van szükség, megfizethető energiára. Ehhez azonnali reformokat várunk a bizottságtól. Kevesebb ideológiai szócséplés, több munka kell és összefogás” – húzta alá.

Győri Enikő felszólította a bizottságot, hogy az első száz napban álljon elő pragmatikus, vállalkozásbarát megoldásokat tartalmazó akciótervvel.

A képviselő felhívta továbbá a figyelmet, hogy az európai gazdaság évek óta stagnál, a versenyképesség romlása miatt nehezebbé vált a mindennapi megélhetés.

„Az eurózóna üzleti hangulata mélyponton van, Franciaország és Németország emblematikus cégei munkaerő-leépítéseket jelentenek be, és gazdasági problémáik hatással vannak az egész régióra” – mutatott rá.

Véleménye szerint az Európai Bizottság által várt, 0,8 százalékos növekedés inkább stagnálásnak tűnik, amit az elmúlt másfél évtized gazdaságpolitikai hibái okoztak: az ideológiai alapú jogszabályok, a túlzásba vitt zöldpolitika, elhibázott szankciók és növekvő adminisztratív terhek, amelyek mind veszélyeztetik Európa gazdaságát és jóléti társadalmát.

Tarr Zoltán, a Tisza párt EP-képviselője üdvözölte az európai állam- illetve és kormányfők közös állásfoglalását az európai gazdaság versenyképességének fokozásáról. Hozzátette azonban, hogy „Orbán Viktor, aki büszkén jelentette be a nyilatkozat létrejöttét, hazudott mert nem említette, hogy azzal ellentétesen csinál mindent a magyar kormány”.

„A magyar energiabiztonság és energiaárak szempontjából kulcsfontosságú új atomerőmű építése késlekedik, mivel a kormány képtelen elengedni Putyin elvtárs kezét. Ugyanígy késlekedik a kormány az energiadiverzifikáció megvalósításában. Hasonlóképpen a kutatás-fejlesztés területén Magyarországon a tudományos kutatás szabadsága sérült, az egyetemeket, a kutatóintézményeket egyre inkább az állampárt politikai befolyása alá teszik” – taglalta.

A mezőgazdaság versenyképessége tekintetében Tarr Zoltán szerint a magyar kormány a nagy, Fidesz-közeli fölbirtokokat támogatja, és nem segíti a magasabb hozzáadott értékű termelést, ez pedig aláássa a mezőgazdaság versenyképességét és a fiatalok jövőjét az ágazatban.

„Ha a Tisza Párt kormányra kerül, komolyan fogja venni a budapesti nyilatkozatot, és a korrupciót becsületre, a nélkülözést biztos megélhetése cseréli” – zárta felszólalását a politikus.

Dömötör Csaba, a Fidesz EP-képviselője szerint fontos mérföldkő, hogy Budapesten végre őszinte párbeszéd indult el arról, hogy hogyan lehetne megállítani az európai versenyképesség drasztikus hanyatlását, amit mindenekelőtt az energiaárak okoznak.

„Ideológiai és háborús megfontolásokból az Európai Unió fokozatosan elvágja magát az olcsóbb energiaforrásokról, és az árkülönbözetet az európai cégeknek kell megfizetniük” – hívta fel a figyelmet.

A Draghi-jelentésre hivatkozva, Dömötör azt mondta: az európai vállalkozások háromszor annyit fizetnek az áramért, mint az Egyesült Államokban.

„A következmények drámaiak. Nagymúltú autómárkák tervezik üzemeik bezárását, acélipari óriások bocsátják el munkavállalóik nagy részét, az agrár szektorban pedig a magas műtrágyaárak okoznak válságot” – tette hozzá.

A képviselő sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a biztosjelölti meghallgatásokon, „az üres szólamokon túl nem hangzott el konkrét terv arra, hogy hogyan lehetne erősíteni az energiafüggetlenséget és csökkenteni az árakat”.

Az Európai Bizottságot megszavazták, most megkezdheti a munkáját. Itt az idő, hogy az európai ipar érdekeit is nézze, ne csak mások elvárásait. Ha nem teszi meg, további munkahelyek százezrei kerülhetnek veszélybe – zárta felszólalását Dömötör Csaba.

Kapcsolódó írásaink