Európai Unió
Gál Kinga: A polgárok a változásra szavaztak
Az Európai Bizottság elnöke a változatlanságot választotta
A Fidesz EP-képviselője az új Európai Bizottság tagjairól és a testület elkövetkező mandátumának programjáról szóló plenáris vitán felhívta a figyelmet: a változást az uniós polgárok azért akarják, mert az „elmúlt évek öröksége egy többszörös válság, háború dúl a szomszédban, megoldatlan a migrációs helyzet, az európai gazdaság stagnál, a schengeni rendszer roskadozik”.
A képviselő szerint az Európai Parlamentben a biztosjelölti meghallgatásokat politikai bohózattá silányították: előre megköttettek az alkuk, hogy kiket támogatnak, és kiket nem, függetlenül a biztosjelöltek teljesítményétől. „Politikai alku alapján blokkoltak felkészült jelölteket, csak mert konzervatív jobboldaliak, és engedtek át olyanokat, akik az alapvető kérdésekre sem adtak elfogadható válaszokat” – mutatott rá.
Annak érdekében, hogy az új, Von der Leyen vezette bizottságot megszavazzák, a baloldal és az Európai Néppárt koalíciós megállapodást kötött. Ez a megállapodás a változatlanság bizonyítéka, az eddigi hibák továbbgörgetése: migrációs paktumot akarnak, a háború további támogatását, a bürokrácia erősítését, még több ideológiát – jelentette ki. Hozzátette: megerősítést nyert az is, hogy továbbra is elvárhatják a bizottság elnökétől, hogy zsarolásra használja az uniós forrásokat.
„A Patrióták frakció nem felejtette el, ahogy a magyar soros elnökségről szóló vitában példátlan módon támadott rá Magyarországra Ursula von der Leyen. A szerepével visszaélve politikai kampánybeszédet mondott egy tagállami kormány ellen” – emlékeztetett.
Gál Kinga hangsúlyozta: amíg az európai választópolgárok változást akarnak, a bizottság elnöke a változatlanságot és az elmúlt öt év hibás politikáját testesíti meg.
„Lehet rövid távú paktumokat kötni, de az emberek akaratát nem lehet lesöpörni. Mi továbbra is a változást akarók hangja leszünk. Ezért a Patrióta-frakció ezt a bizottságot nem támogatja. Európa ennél többet érdemel” – zárta felszólalását a képviselő.
Borvendég Zsuzsanna, a Mi Hazánk uniós parlamenti képviselője felszólalásában kiemelte: az uniós intézmények kioktatják Magyarországot demokráciából és jogállamiságból, miközben befagyasztják a magyaroknak járó pénzeket, ammenyiben a tagállam nem követi a nemzetellenes diktátumaikat.
Mint mondta, a biztosjelölti meghallgatáson a bizottsági tagságot csak azok nyerhették el, akiket a föderális, globalista érdekek jóváhagynak. A bizottság elnöki posztjára egy korrupciós vádakkal terhelt jelöltet választottak, ez a módszer a sztálinista személyi kultuszra emlékeztet – jelentette ki.
Manfred Weber, a néppárti frakció elnöke beszédében elmondta: a bizottság hivatalba lépésekor Európa háborúval, fokozódó globális versennyel és ipari kihívásokkal néz szembe. Mint mondta, az új testülettől már az első naptól kezdve cselekvést várnak, különösen a munkahelyek védelme érdekében, mivel 13 millió munkahely veszélyben van, emellett pedig Európa különböző régióiban természeti katasztrófák is sújtják a kontinens lakóit.
Weber szerint a zöldmegállapodás végrehajtása elengedhetetlen a munkahelyek, a gazdasági növekedés, a társadalmi és környezeti felelősség összhangba hozatalához. A következő öt évben fontos feladat, hogy megőrizzük az európaiak biztonságát, támogassuk Ukrajnát, és kiépítsük az európai védelmi uniót, valamint biztonságos határokat. Emellett védeni kell az európai életmódot, miközben csökkenteni kell a növekvő inflációt és a társadalmi polarizációt – taglalta.
Weber hangsúlyozta: a német AfD, Le Pen Franciaországban és Orbán Viktor Magyarországon nem demokratikus versenytársak, hanem politikai ellenségek az Európai Néppárt számára. „Nem fogom hagyni, hogy tönkretegyék az általam annyira szeretett Európát” – szögezte le.
„Magyar Péter Orbán ellen, Donald Tusk Kaczynski ellen, az EPP elsősorban azt védi, amiben hiszünk. Európa-pártiak, Ukrajna-pártiak és jogállamiság-pártiak vagyunk” – tette hozzá.
A frakció vezetője köszönetet mondott a szocialistáknak és a liberálisoknak, hogy létrejöhetett közöttük az a platformmegállapodás, amely meghúzza a vörös vonalakat a szélsőségessekkel szemben az uniós parlamentben.
Iratxe García Pérez, a EP szocialista frakciójának elnöke hangsúlyozta, hogy a különböző elképzelések ellenére kompromisszumokra van szükség az európaiak szolgálata érdekében.
„Fontos, hogy az Európa-párti erők betartsák az elveket, amelyek az EU alapjait képezik. Nem lehet együtt építeni Európát azokkal, akik tagadják az éghajlatváltozást, visszalépnek az egyenlőségi és környezetvédelmi politikákban, és elutasítják az integrációt” – húzta alá.
Jordan Bardella, a Patrióták frakció elnöke szerint az új Európai Bizottság egy kudarcokkal teli mandátum után lép hivatalba, miközben az európai biztosok névtelenek és nem választották meg őket, mégis döntéseik 450 millió polgár életére hatnak.
„Az ipart és a gazdákat sújtó döntések, mint a belsőégésű motorok betiltása, súlyos következményekkel járhatnak. A zöldmegállapodás, a bizottság reformképtelensége és a hibák elismerésének hiánya miatt Európa gazdaságilag és politikailag válságba került” – emelte ki. Bardella hangsúlyozta: a Patrióták nem fogják megszavazni az új Európai Bizottságot.