Európai Unió

Tuzson Bence: Az Európa Tanács segíti a mesterséges intelligencia jogi alkalmazását

Az Európa Tanácsnak (ET) a mesterséges intelligencia (AI) jogi használatát szabályozó egyezménye az Európai Unió keretein túl is segíti a jogalkalmazást és a bíróságok működését – hangsúlyozta Tuzson Bence igazságügyi miniszter sajtótájékoztatón azt követően, hogy pénteken Budapesten megbeszélést folytatott Alain Bersettel, az Európa Tanács főtitkárával.

Tuzson Bence: Az Európa Tanács segíti a mesterséges intelligencia jogi alkalmazását
Tuzson Bence, igazságügyi miniszter
Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

Tuzson Bence közölte, ez az első olyan nemzetközi egyezmény, amely keretet ad a jog területen is a mesterséges intelligencia alkalmazására, és a fontosságát mutatja, hogy az egyezményhez már az Egyesült Államok is csatlakozott.

Ez lehetőséget ad arra, hogy Magyarország a mesterséges intelligenciát olyan módon tudja használni, hogy az elősegítse azon fontos elvek érvényesítését, amelyekre az Európa Tanács létrejött – tette hozzá.

A miniszter hangsúlyozta, hogy Magyarország régi és jó kapcsolatokat ápol az Európa Tanáccsal. Szoros együttműködésre kívánnak törekedni a szervezettel annak érdekében is, hogy az emberek képesek legyenek a jogot megismerni, jogaikat érvényesíteni, és a bíróságok is hatékonyan tudjanak működni – tette hozzá.

Azt mondta, a megbeszélésen ennek szellemében áttekintettek néhány nagyon fontos témát, amelyek a következő időszakban egyaránt érintik Magyarország és Európa jövőjét, többek között a jogalkalmazás területén is. Beszéltek a mesterséges intelligencia alkalmazásának lehetőségéről is, arról például, hogy miként lehet azt a jog megismerésében, a joghoz való hozzáférésben használni. Miként lehet alkalmazni annak érdekében, hogy az emberek eljussanak a bíróságra, és ott érvényesíteni tudják a jogaikat – ismertette a tárcavezető.

Hangsúlyozta: mindannyiunk közös érdeke, hogy Európa-szerte jól működő bíróságok legyenek, olyanok, amelyek képesek használni ezt a technológiát, veszélyeinek figyelembe vételével.

Fontos, hogy ez elősegítse Magyarország versenyképességét, és a versenyképesség erősítésén keresztül az emberek jobban éljenek Magyarországon és Európában egyaránt – hangsúlyozta Tuzson Bence.

Alain Berset a sajtótájékoztatón megköszönte Magyarország irányító szerepét abban, hogy az Európai Unió csatlakozott az Európa Tanács mesterséges intelligenciáról szóló egyezményéhez. Kiemelte: a 46 tagú Európa Tanács elkötelezett a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok mellett.

„Ezek a mi közös, európai értékeink, és nagyon fontos ezek kapcsán közösen, összefogással dolgozni. Ezeket az értékeket védelmezni is kell, hiszen a dolgok jelenleg nagyon gyorsan változnak a világban, emiatt is kiemelt jelentőségű a mesterséges intelligenciáról szóló egyezmény” – mondta a főtitkár.

Kapcsolódó írásaink