Európai Unió
Pénzt kérhetnek az EU-tól az aszály miatt a portugálok

Az Európa Tanács részéről úgy tájékoztatták lapunkat, hogy az Európai Bizottság és a tagállamok által szolgáltatott információk alapján a tanács a tervek szerint számba veszi az agrár-élelmiszeripari termékek piaci helyzetét az EU-ban, különös tekintettel az ukrajnai háború hatásaira. Különös figyelemmel foglalkoznak majd a miniszterek az élelmiszer-biztonság és megfizethetőség kérdéskörével, ehhez megfelelő háttérinformációkkal is rendelkezésre fognak állni.
Nagy téma a csomagolás és csomagolási hulladék helyzete, a mezőgazdasági miniszterek a tervek szerint megvitatják a csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló rendeletjavaslat élelmiszerbiztonsággal és élelmiszer-hulladékkal kapcsolatos vonatkozásait is. A fagyasztott termékek marketingje is terítékre kerül majd. Horvát részről információkat osztanak majd meg az ülésen a fagyasztott termékek forgalmazásával kapcsolatos jelenlegi gyakorlatokról.
Egy ideje már tudható, hogy nagy a szárazság Dél-Európában. Az Európa Tanácsnál úgy tudják, hogy a portugál delegáció tájékoztatást ad majd a közelmúltbeli dél-európai aszályok hatásáról, és felkéri az Európai Bizottságot, hogy járuljon hozzá az EU Közös Agrárpolitika (KAP) keretében rendelkezésre álló eszközök használatához a helyzet kezelésére. Ez lényegében azt jelenti, hogy forrásokat allokálhatnak a célra.
A Reuters szerint Portugália szárazföldi részének körülbelül 90 százaléka szenved aszálytól, a súlyos aszály pedig területének az egyötödét érinti, kétszer annyit, mint márciusban, és csaknem ötszörösét az egy évvel korábban bejelentett területnek. Egyes részeken olyan rendkívüli aszályos helyzet áll fenn, amely 2022-ben sem volt ugyanabban az időben.
A múlt évben Magyarországon is tarolt az aszály, a károk enyhítése érdekében pedig a magyar kormány idén tavasszal már a gazdálkodók segítségére sietett. A termelők veszteségének mérséklésére több mint 22 ezer termelő részesült összesen 50,6 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban, hogy ez lehetővé váljon, a kormány az agrárkár-enyhítési alap forrásait több, mint négyszeresére emelte. A 2022. évi, történelmi léptékű aszály következményeinek kezelése érdekében a kormány Aszály Veszélyhelyzeti Operatív Törzset is felállított, ennek javaslatára további rendkívüli intézkedéseket is hozott a mezőgazdasági termelés finanszírozási hátterének biztosítása érdekében.