Európai Unió
Újabb bürokratikus terheket róhat az EU a kkv-kra

„A brüsszeli bürokraták és a baloldali képviselők mindent megtettek az elmúlt hónapokban, hogy megnehezítsék a kkv-k működését. Az energiaár-robbanást okozó kudarcos szankciós politika mellett a klímavédelemre és megfelelő munkakörülményekre való hivatkozással újabb viselkedési szabályokat és felelősségvállalást vezetnének be a vállalkozások számára” – olvasható Gyürk András és Győri Enikő közleményében. A kormánypárt EP-képviselők hangsúlyozták: a létükért küzdő cégekre a háború, a szankciók, az elszálló infláció időszakában újabb bürokratikus terheket pakolni katasztrofális hiba lenne.
Győri Enikő a szavazás kapcsán elmondta: „Az EP gazdasági és monetáris ügyek (ECON), valamint nemzetközi kereskedelmi (INTA) bizottsági szavazás eredménye világosan mutatja, a liberális és baloldali képviselők további kötelezettségeket rónának a cégekre. Javaslatuk, a ma elfogadott szöveg lehetetlen helyzetbe hozna sok kkv-t, és azt is elárulja, hogy a szerzők nincsenek tisztában az üzleti világ működésével. Fontos hangsúlyozni: Európa megint önmagát lövi lábon: az unión kívüli cégeknek nem lesznek ilyen terhei, tehát az ő versenyképességük nő a mieink rovására„ - tette hozzá.
Gyürk András pedig arról számolt be, hogy az EP ipar, kutatás- és energiaügyi (ITRE) szakbizottságának szavazása ezt a veszélyt mérsékelte: szűkült az irányelv hatálya alá eső vállalatok köre és több, kifejezetten a kkv-kat védő intézkedés is bekerült a véleménybe. Hozzátette ugyanakkor: „A csata azonban még nem ért véget. A dollárbaloldal mindent be fog vetni, hogy a saját kudarcos ideológiáját érvényre juttassa. Mondvacsinált okokból újabb és újabb bürokratikus terheket rónának ki a vállalkozásokra, ahelyett, hogy támogatnák őket. Ez ellen küzdünk tovább a Parlamentben és a Tanácsban is.”
A Fidesz közleményében felidézte, hogy az EP számos szakbizottsága tovább rontott az Európai Bizottság már amúgy is túlzó tervezetén. A Nemzetközi Kereskedelmi Bizottság többek közt azt szeretné, hogy már a minimum 250 főt alkalmazó vállalatokra is vonatkozzon a jogszabály, és a magas kockázatú ágazatokban, mint amilyen a textilipar, a mezőgazdaság, vagy a halászat, már az 50 főt alkalmazó vállalatok is kötelesek legyenek ellenőrizni az egész értékláncot. A párt meggyőződése szerint ez egyszerűen kivitelezhetetlen. Nem várható el ugyanis a kkv-któl, hogy „más vállalatok felett csendőrködjenek, és betartassák velük azokat az előírásokat, amelyeket az adott államnak lenne feladata ellenőrizni.”
A sorban a Jogi Bizottságé (JURI) a végső döntés, erre előreláthatólag márciusban kerül sor, s azután kerül a tervezet az EP plenáris ülése elé.