Egészség
Megfázás vagy influenza?
Így előzhető meg a fertőzés
Amikor a hőmérséklet csökken, ezzel egyidejűleg a betegek száma is emelkedik. Aki torokfájástól, köhögéstől vagy megfázástól szenved, gyorsan azt feltételezi, hogy influenzáról van szó. Ez azonban gyakran nem így van. „Mind a megfázás, mind az influenza esetében a fertőzés vírusok révén történik, amelyek a légutakon keresztül jutnak be az emberi szervezetbe – magyarázza az orvos. – A tünetek és a betegség lefolyása azonban különbözik. Míg az influenzának egy specifikus kórokozója van, addig a megfázást különböző vírusok, gyakran rhinovírusok vagy RSV-vírusok válthatják ki.”
A megfázás tünetei és lefolyása
„A megfázás a kezdeti szakaszban enyhe torokkaparás, eldugult orr és nyálkás köhögés formájában jelentkezik. A betegek gyakran általános rossz közérzetet és kimerültséget is tapasztalnak – magyarázza az orvos. A betegség előrehaladtával a tünetek súlyosabbá válhatnak, de enyhébbek, mint az influenzánál. Láz ritkán fordul elő. – A megfázás általában öt-hét napig tart, miközben a tünetek fokozatosan enyhülnek” – teszi hozzá az egészségügyi szakértő.
Amikor az influenza jelentkezik
Az influenza viszont meglehetősen hirtelen és sokkal súlyosabb tünetekkel jelentkezik. „A testhőmérséklet gyorsan 39 fok fölé emelkedik – mondja az orvos. – Ezt izom- és végtagfájdalom, rendkívüli fáradtság, száraz köhögés és hidegrázás kíséri. – Esetenként az érintettek hányingerrel, hányással vagy hasmenéssel is küzdenek. – Az embereknek azonban csak körülbelül egyharmada tapasztalja a betegségnek ezt a klasszikusan súlyos lefolyását. A tünetek gyakran sokkal enyhébbek.” A tünetek általában egy hétig tartanak, míg a kimerültség érzése csak 14 nap után jelentkezhet.
Ezek a kezelések működnek
Speciális kezelésre általában nincs szükség sem az influenza, sem a megfázás esetén. „A kezelés a tünetek enyhítésére és a betegség lefolyásának elviselhetőbbé tételére összpontosít – mondja az orvos. – Az influenza esetében ez magában foglalja a lázcsökkentő gyógyszereket, a megfelelő folyadékbevitelt és az ágynyugalmat.” Megfázás esetén az olyan házi gyógymódok, mint a meleg kakukkfű- vagy zsályatea, az inhalálás vagy a forró fürdők elősegíthetik a gyógyulási folyamatot. Ha azonban a tünetek egy hét elteltével sem javulnak, vagy súlyossá válnak, érdemes felkeresni a háziorvost.
Védelem a fertőzés ellen
Az éves influenzajárvány idején a fertőzés nem mindig kerülhető el. Vannak azonban olyan megelőző intézkedések, amelyek minimalizálják a kockázatot. Ezek közé tartozik például a gyakori szellőztetés, az alapos és rendszeres kézmosás és fertőtlenítés, valamint az emberek tömegének elkerülése. „Az influenza csúcsfázisában az is hasznos lehet, ha kerüljük az arc érintését, és betartjuk a koronavírus-járványból ismert higiéniai intézkedéseket, például tartózkodunk a kézfogástól” – ajánlja az orvos, aki az influenza elleni védőoltást javasol a kockázati csoportoknak, például a krónikus betegeknek, a 60 évesnél idősebbeknek és a terhes nőknek. Ez azonban nem minden esetben véd a fertőzés ellen, de enyhítheti a súlyos lefolyást.