Egészség
Ez a demencia csendes tünete
Ha a probléma tartós, akkor mindenképpen célszerű kivizsgáltatni
A demencia az ismert tüneteken – úgymint memóriavesztés, viselkedésbeli változások, kommunikációs nehézségek – túl, több, kevésbé nyilvánvaló jelekkel is megjelenhet, amik sok esetben hosszú ideig senkinek nem tűnnek fel. A szakértők szerint finom jelek már nagyon korán és a legváratlanabb helyeken, helyzetekben is megjelenhetnek, például a zuhany alatt is.
Tünet a zuhany alatt
Dr. Meredith Bock neurológus a közelmúltban rámutatott, ha zuhanyozás közben nem érzed a sampon vagy a tusfürdő jellegzetes illatát, akkor az kognitív problémákra utalhat. A szaglás elvesztése ugyanis nagyon úgy tűnik, összefüggésben lehet a demenciával, sőt olyan állapotokat is előrejelezhet, mint az Alzheimer-kór, a Lewy-Body-féle demencia vagy éppen a Parkinson-kór.
A demencia és a szaglás
A doktor elmondása szerint a demenciát okozó idegrenszeri folyamat hatással lehet a szaglással kapcsolatos érzékelésre, így fordulhat elő, hogy a beteg – aki még nem is tudja, hogy beteg – nem ismert fel olyan ismerős illatokat, mint a kedvenc sampon, tusfürdő vagy testápoló. A szakértők úgy vélik, a dolog hátterében egész pontosan az állhat, hogy az agynak a szaglásért felelős területe károsodhat a demencia miatt.
A kutatás eredményei
Egy átfogó kutatás során csaknem nyolc évig 2400 személyt követtek nyomon. Az eredmények tükrében pedig elmondható, hogy azoknak a résztvevőknek az esetében, akiknél a szaglás végleg elveszett, csaknem háromszorosára nőtt a demencia kockázata. Dr. Bock éppen ezért azt javasolja, ha valaki huzamosabb ideje nem érez már szagokat, mindenképpen forduljon orvoshoz. A doktornő azt is hozzátette, ha a szaglás vagy az ízérzékelés egy neurodegeneratív rendellenesség, demencia, Alzheimer-kór vagy Parkinson-kór miatt következik be, akkor nem fog visszatérni. Természetesen ezen a ponton hozzá kell tenni, hogy azonnal nem kell a legrosszabbra gondolni, hiszen a szaglás átmeneti elvesztését egy szimpla felső légúti betegség is okozhatja. Ha a probléma viszont tényleg tartós, akkor mindenképpen célszerű kivizsgáltatni.