Egészség
Módszerek, amik meghosszabbítják az életet
Csökkentik a vérnyomást és a koleszterinszintet
Sokan tudják, hogy a kockázati tényezők közé tartozik a dohányzás és az alkohol, a hipodinamika, a rossz étrend és a krónikus stressz. Az évek során ezek a szokások elkerülhetetlen következményekhez vezetnek – írja a Sports.kz.
A WHO 2002-es jelentésében kimutatta, hogy az Orosz Föderációban az artériás magas vérnyomás (35,5 százalék) és a hiperkoleszterinémia (23 százalék) gyakorolja a legnagyobb hatást az idő előtti halálozásra.
Az artériás hipertónia az emelkedett vérnyomásszint és a várható élettartam szempontjából a legfélelmetesebb ellenség. Találkozhattak már idős emberekkel – olyanokkal, akik 90 éves korukig, vagy annál is tovább éltek. Az ilyen emberek általában nem tudják, mi a magas vérnyomás. A jó genetika is szerepet játszik, de a genetikát nem tudjuk befolyásolni. Viszont befolyásolhatjuk a módosítható kockázati tényezőket.
Vérnyomás: két ok, amiért magas
Az első ok az, amikor valami miatt a szív túlzott erővel löki ki a vért. Ide tartoznak a veseproblémák, pajzsmirigyproblémák, egyéb hormonális zavarok és nagyon ritka okok, mint például a mellékvese vagy az agy daganatai.
A második az úgynevezett hipertónia, vagyis maga a magas vérnyomás. Ez nyilvánvaló okok nélkül, a korral jelentkezik, amikor az erek kevésbé rugalmasak, és merevségük megnő. A szív évről évre nem fiatalodik, néha tünetekkel (fejfájás, gyengeség, gyors fáradtság), néha pedig tünetek nélkül magas az ember vérnyomása. Ez akkor van, amikor fiatalon hipotóniás volt, majd a nyomás normális lett. Ma már a 140 per 90 az új norma.
Atherosclerosis
Ez az erek olyan betegsége, amelyben koleszterinlepedékek képződnek az ereken. Ha ezek elérik a nagy méreteket, és az illetőnek további kockázati tényezői vannak (magas vérnyomás, 40 év feletti életkor), olyan végzetes események következhetnek be, mint a stroke és a szívroham. Honnan származnak a koleszterinplakkok? Leggyakrabban három tényező együttes fellépésekor alakulnak ki:
- a vérzsírok emelkedése;
- a véráramlás megváltozása (megszakadása);
- az erek belső burkolatának, az endothelnek a megzavarása (működési zavara).
A plakkok nagyon gyakran az erek elágazásánál alakulnak ki, ahol a véráramlás örvénylik.
A rossz dolgok megelőzése érdekében
Ellenőrizni kell a koleszterinszintet a vérben, lipidogramot kell készíteni, amely könnyen meghatározhatja az adott személy kockázatának mértékét.
Ellenőrizze az ateroszklerotikus plakkok jelenlétét és mértékét. A legegyszerűbb módja ennek egy egyszerű vizsgálat – a nyaki erek ultrahangvizsgálata. Olcsó, széles körben elérhető, nem igényel semmilyen előkészületet, de sok hasznos információt ad. Közvetve, a nyaki erek adatainak birtokában megítélhetjük más létfontosságú szervek – a szív, az agy – érrendszerének állapotát.
Ellenőrizze a vérnyomást. Az ateroszklerotikus plakkok sok embernél vannak, nem fájnak, nőnek, szűkítik az ér lumenét, majd bizonyos körülmények között megrepedhetnek. Ennek következtében ezen a helyen az ér elzáródása következik be. Ha valaki nem aggódik semmi miatt, nem valószínű, hogy orvoshoz megy, és „táplálja” az edényeiben az időzített bombákat.
Így, ha csak két veszélyes kockázati tényezőt – a vérnyomást és a koleszterinszintet – uraljuk, megmenthetjük az ereinket, meghosszabbíthatjuk az életünket, több egészséget, hasznot hozhatunk magunknak és másoknak.
A koleszterinszint és a vérnyomás normalizálásának három módja van:
1. Nem gyógyszeres – az életmód megváltoztatását jelenti.
2. Gyógyszeres – folyamatos gyógyszerbevitel.
3. E két módszer kombinációja.
A kezelés időben történő megkezdése, a szövődmények megelőzése érdekében fontos a kezdődő érelmeszesedés és a magas vérnyomás korai jeleinek észlelése. Ehhez orvoshoz (terapeuta, kardiológus vagy háziorvos) kell mennie, aki előírja a szükséges vizsgálatokat. A diagnosztika elvégzése után a betegek megismerik szervezetük állapotát, ami lehetővé teszi számukra, hogy időben intézkedéseket tegyenek, és bizalommal tekintsenek a jövőbe.