Egészség

Mítoszok az ekcémáról

Az egyik leggyakoribb bőrbetegség

Az ekcéma az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely Magyarországon a 19 év alatti korosztály 20 százalékánál jelentkezik, felnőttek esetén 2-10 százalék közötti az arány, miközben Európában, például az Egyesült Királyságban 10-ből 1 ember biztosan küzd ekcémával – írja a Life.hu.

Mítoszok az ekcémáról
Az ekcéma az egyik leggyakoribb bőrbetegség a fiatal felnőttek körében is
Fotó: AFP/Science Photo Library/R3F/Science Photo Library

Az ekcéma, más néven „atópiás dermatitisz” egy gyakori, de nem fertőző bőrbetegség, amely fájdalmas, viszkető, száraz bőrt okozhat. „Ez egy krónikus állapot, amely több millió embert érint” – mondja egy bőrgyógyász. Jelenleg nincs gyógymód az ekcémára, de könnyen kezelhető – írja a Life.hu.

A szakértő szerint fontos tudni, hogy mi az ekcéma valójában, milyen igazság rejlik mögötte, így az érintettek tudják, hogy kihez forduljanak segítségért, a megfelelő kezelést és tanácsokat illetően.

Az ekcéma csak a gyerekeket érinti

Korábban említettük, hogy az ekcéma a gyerekeket és a felnőtteket egyaránt érinti. Általában gyerekkorban diagnosztizálják, de bármikor kialakulhat.

A felnőttkori ekcéma meglehetősen gyakori, és különböző irritáló anyagoknak való kitettség vagy hormonális változások okozhatják – magyarázza a szakértő.

Az ekcémát a rossz higiénia okozza

A közhiedelemmel ellentétben az ekcémát nem a rossz higiénia okozza, hanem más tényezők váltják ki a kialakulását. Ilyen tényező például a stressz, a genetika vagy bármilyen irritáló anyag, amely a bőrrel érintkezve rosszul reagál. A tisztálkodás hiánya valóban növelheti néhány betegség vagy fertőzés kialakulásának kockázatát, de nem növeli egy olyan krónikus betegség kockázatát, mint az ekcéma.

Sőt, a pandémia alatt a sok kézmosás és antibakteriális fertőtlenítő szerek használata miatt megugrott az ekcémás betegek száma, és sokan arról számoltak be, hogy a fokozott kézhigiénia miatt az ekcémájuk rosszabb lett.

„Az egészséges higiéniai szint fenntartása elengedhetetlen az állapot súlyosbodásának elkerülése érdekében. A rendszeres kézmosás hidratáltan tarthatja a bőrt, védelmet nyújtva a száraz bőr és más ekcémás tünetek ellen” – mondja a szakértő.

Az ekcéma majd magától elmúlik

Mint minden egészségügyi problémát, az ekcémát sem szabad egyszerűen figyelmen kívül hagyni. Az állapot kezelés vagy életmódbeli változtatások nélkül sokat romolhat” – figyelmeztetnek az orvosok. Mivel a bőr természetes gátja sérült, a baktériumok gyorsan fertőzésekhez vezethetnek. Emellett az ekcéma figyelmen kívül hagyása drámaian befolyásolhatja az emberek életminőségét, hiszen a viszketés hatással lehet az alvás minőségére, ami fáradtsághoz és emelkedett stressz-szinthez vezethet.

Ahelyett, hogy figyelmen kívül hagyja az ekcémát, inkább keressen egy jó orvost, aki tanácsot tud adni a megfelelő kezeléshez, hiszen számos termék áll rendelkezésre, amelyek enyhítik a viszketést és a tüneteket.

Az ekcéma csak száraz bőr

Bárcsak! Az ekcéma következtében jelentkezhet bőrszárazság, de ettől még nem nevezhetjük az ekcémát simán száraz bőrnek. Az ekcéma további tünetei közé tartozik a viszketés, a kiütések, a hólyagok és a vérzés is. Miközben a száraz bőr és az ekcéma is jelentkezhet gyulladásos tünetekkel, más kezelést igényelnek. A száraz bőr viszont ronthatja az ekcéma állapotát, ugyanis jobban viszket tőle a bőr. Ha bizonytalan benne, hogy ekcémája van vagy szimplán száraz a bőre, akkor keressen fel egy szakorvost!

Az ekcémát csak akkor kell kezelni, ha fellángol

„Mint minden krónikus betegséget, az ekcémát is folyamatosan kezelni kell, nem csak a fellángolások idején, hogy elkerüljük a tünetek fokozódását. Bár a bőrbetegség kiütésekkel és viszketéssel is járhat, a folyamatos kezelés segíthet abban, hogy ezek a nem kívánt fellángolások megszűnjenek” – mondják a bőrgyógyászok.

Kapcsolódó írásaink