Egészség
A tartós fogyás kulcsa a bélflórától függ
Így szabályozhatjuk az anyagcserét
Az anyagcsere rendkívül összetett, és működését számos dolog befolyásolhatja – például a nemünk, az életkorunk, a testsúlyunk, az egészségi állapotunk, a genetikai jellemzőnk, a fizikai aktivitásunk, az étkezési szokásaink és a bélflóránk összetétele is. Ezek közül néhányat – például a genetikai felépítést vagy az életkort – természetesen nem tudjuk megváltoztatni. Sokan nem tudják, hogy a bélflóra összetétele is befolyásolható, a bélrendszer egészségének javítása pedig a felesleges kilóktól is segít megszabadulni.
Túlsúlyos embereknek más a bélflórája
Egyre több tudományos bizonyíték szól amellett, hogy a túlsúlyos és elhízott emberek bélflórájának összetétele teljesen más – kevésbé változatos –, mint a vékonyabb testalkatúaké. A súlytöbblettel élők bélrendszerében ráadásul kevesebb hasznos baktériumtörzs él. Ezt azért is fontos kiemelni, mert a bélrendszer egészsége jelentősen meghatározza azt, hogy milyen gyorsan és mennyire tartósan tudunk megszabadulni a nem kívánt kilóktól.
Ezeket együk az egészséges bélflóráért
A bél egészségének javítása érdekében az alábbiakból érdemes minél többet fogyasztani:
- élelmi rostban gazdag élelmiszerek – ide tartoznak a teljes kiőrlésű gabonák, a gyümölcsök, a zöldségek, a babfélék és a hüvelyesek is;
- probiotikumokban gazdag élelmiszerek – például az erjesztett tejtermékek (joghurt, kefir), a fermentált szójatermékek, a savanyú káposzta, a kimcsi vagy a kombucha;
- prebiotikumokban gazdag élelmiszerek – úgymint az articsóka, a bab, a banán, a cikóriagyökér, a csicseriborsó, a fokhagyma, a hagyma, a mandula, a póréhagyma és a zab.