Egészség

Mikor halálos a pulzusszám?

Ha a szív túl ritkán ver, a beteg általában gyorsan elveszíti az eszméletét

Orosz terapeuta számolt be arról, hogy mekkora pulzusszámnál fordulhat elő szívroham vagy szívmegállás – adta hírül a Hibiny.ru.

Mikor halálos a pulzusszám?
45 alatti pulzusszámnál leállhat a szív
Fotó: AFP/Science Photo Library/R3F/Science Photo Library

A híres orosz terapeuta, az orvostudományok kandidátusa felhívta a figyelmet arra, hogy milyen pulzusszám jelzi az életveszélyt. Szerinte a 45 alatti és a 130 ütés/perc feletti pulzus halálosnak számít.

A szakember emlékeztetett arra, hogy az egészséges ember számára a percenkénti 55–80 összehúzódás közötti pulzus a normális. Minden, ami ezeken a határokon kívül esik, komoly problémákat jelez.

„130-as pulzusszámnál hívni kell a mentőket. Ez magasnak számít, ilyenkor a szív nem működik hatékonyan. Olyan gyorsan összehúzódik, hogy nem telik meg vérrel. A fokozott terhelés miatt szívroham léphet fel” – figyelmeztetett az orvos.

Megjegyezte, hogy a túl alacsony pulzusszám sem kevésbé veszélyes. Ha 45 alá csökken, akkor is sürgősen orvosi segítséget kell kérni, mert ilyen ütemű összehúzódásoknál egyszerűen leállhat a szív.

Ha a szív túl ritkán ver, a szervek és a szövetek rosszul telítődnek vérrel és következésképpen oxigénnel. A beteg általában gyorsan elveszíti az eszméletét, amely után visszafordíthatatlan komplikációk léphetnek fel.

Kapcsolódó írásaink