Egészség

Magyarországon is tesztelik a világ első, tüdőrák elleni vakcináját

Hét országban hivatalosan is megkezdték a tüdőrák elleni, mRNS-alapú vakcina klinikai tesztelését

Az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Németország, Lengyelország, Spanyolország és Törökország mellett pedig Magyarországon is bevetik a készítményt – írja a Guardian.

Magyarországon is tesztelik a világ első, tüdőrák elleni vakcináját
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

Az orvosok megkezdték a világ első, mRNS-alapú, tüdőrák elleni vakcinájának kipróbálását a betegeken, amely több ezer életet menthet meg. A tüdőrák a világ vezető rákos halálozási oka, évente mintegy 1,8 millió halálesetet okoz. A betegség előrehaladott formájában szenvedők túlélési esélyei, amikor a daganat már elterjedt, különösen rosszak.

A szakértők most egy új oltást tesztelnek, amely arra utasítja a szervezetet, hogy vadásszon a rákos sejtekre és pusztítsa el őket – majd megakadályozza, hogy valaha is visszatérjenek. A BNT116 néven ismert és a BioNTech által gyártott vakcinát a nem kissejtes tüdőrák (NSCLC), a betegség leggyakoribb formájának kezelésére tervezték.

Az első fázisú klinikai vizsgálat, a BNT116 első humán vizsgálata hét ország 34 kutatóhelyén indult el: az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban, Németországban, Magyarországon, Lengyelországban, Spanyolországban és Törökországban.

Összesen mintegy 130 beteg – a korai stádiumban lévő, műtét vagy sugárterápia előtti, illetve a késői stádiumban lévő vagy kiújuló rákos megbetegedéstől kezdve – vesz részt a programban, akik az immunterápiával együtt kapják meg az oltást. Körülbelül húszan az Egyesült Királyságból érkeznek.

Az oltás a Covid–19-vakcinákhoz hasonlóan hírvivő RNS-t (mRNS) használ, és úgy működik, hogy az immunrendszert az NSCLC tumormarkerekkel látja el, hogy a szervezetet az ezeket a markereket kifejező, rákos sejtek elleni küzdelemre késztesse.

A cél az, hogy a kemoterápiával ellentétben erősítse a személy rák elleni immunválaszát, miközben az egészséges sejteket érintetlenül hagyja.

„Most lépünk be az mRNS-alapú immunterápiás klinikai vizsgálatoknak ebbe a, nagyon izgalmas új korszakába a tüdőrák kezelésének vizsgálatára” – mondta prof. Siow Ming Lee, a University College London Hospitals NHS Foundation Trust (UCLH) orvosonkológus tanácsadója, aki az Egyesült Királyságban a vizsgálatot vezeti.

„Egyszerű a beadás, és a rákos sejtben specifikus antigéneket lehet kiválasztani, majd ezeket célba venni. Ez a technológia a rákkezelés következő nagy fázisa.”

Az első beteg már meg is kapta az oltást az Egyesült Királyságban. A 67 éves férfinél májusban diagnosztizálták a rákot, azóta sugárkezelést és kemoterápiát folytattak nála. A férfit kedden oltották be: harminc perc alatt hat oltást kapott, mindegyiket öt perc eltéréssel. Minden szérum különböző RNS-szálakat tartalmazott. Az oltást hat egymást követő héten át hetente, majd 54 héten keresztül háromhetente kapja meg.

Kapcsolódó írásaink