Egészség

Milyen aritmia okozhat szívleállást?

A szív és az erek betegségei továbbra is a halálozás egyik fő oka

Reszketés, ugrálás, fagyás... Honnan tudhatjuk, hogy a szívünk nem úgy ver, ahogy kellene? És lehetséges-e, hogy az EKG-n nem veszik észre a patológiát? – írta a Sports.kz.

Milyen aritmia okozhat szívleállást?
Képünk illusztráció
Fotó: Science Photo Library via AFP/Igor Stevanovic

A szív és az erek betegségei továbbra is a halálozás egyik fő oka. Bár az utóbbi években az orvosok megjegyzik, hogy a szív– és érrendszeri patológiák általános morbiditása és mortalitása fokozatosan csökken. És itt kell elismeréssel adózni a tömeges orvosi szűréseknek és a szakszerű vizsgálatoknak, amelyek segítenek megelőzni számos szívkatasztrófát.

Emellett a modern kezelés sokkal hatékonyabb, mint korábban volt. De még mindig sok múlik nemcsak az orvosokon, hanem a betegen is. Fontos, hogy jobban odafigyeljünk magunkra, és észrevegyünk minden jelet, amit a szívünk küld nekünk.

Aritmia

Az „aritmia” kifejezés olyan betegségek nagy csoportjára utal, amelyek különböző ritmus– és ingerületvezetési zavarokat egyesítenek. „Csak szakember – aritmológus vagy kardiológus – tud pontos diagnózist felállítani, feltéve, hogy ezek a rendellenességek az EKG-n rögzítve vannak” – mondja Natalia Platonova kardiológus.

Az aritmiákat szupraventrikuláris (szinuszos aritmia, pitvari tachycardia, AV-összeköttetésből eredő tachycardia, pitvarfibrilláció és flutter) és kamrai ritmuszavarokra osztják. A ritmuszavarokat szintén felosztják átmeneti (extrasystolé, paroxizma) és tartós vagy állandó ritmuszavarokra.

Miért fordulnak elő ritmuszavarok?

A ritmuszavaroknak számos oka van, mind szív eredetű (cardialis), mind nem szív eredetű.
A nem szív eredetű ritmuszavarok kialakulhatnak a következők miatt:

– pajzsmirigy rendellenességek;
– vérszegénység;
– mérgezés;
– elektrolit anyagcserezavarok.

A szívritmuszavarok oka lehet öröklődés vagy a szív– és érrendszeri betegségek, amelyek ritmuszavarokhoz vezetnek:

– Magas vérnyomás;
– ischaemiás szívbetegség;
– kardiomiopátiák;
– a szív gyulladásos betegségei.

Amikor a szívritmuszavarok veszélyesek

„Számos olyan szívritmuszavar van, amely a beteg számára életveszélyes. A kamrai ritmuszavarok például eszméletvesztéshez, sőt akár szívmegálláshoz is vezethetnek” – mondja az orvos. – A pitvarfibrillációban és a pitvarlebegésben a szívüregekben trombusok képződnek, a véráramba jutva elzárják a vér hozzáférését az agyhoz, a belekhez, a vesékhez.

A ritmuszavaroknál a betegek gyors ritmikus vagy ritmustalan szívverést észlelnek. Gyakran mondják, hogy a szív remeg, megfagy, bukdácsol. Ebben az esetben a pulzus lehet magas és alacsony is.
Az ilyen szívdobogást néha gyengeség, szédülés, akár eszméletvesztés, és olyan érzés kíséri, mintha nem lenne elég levegő.

Veszélyes, ha a ritmuszavar tüneteinek hátterében csökken a vérnyomás. Ez ok arra, hogy sürgősen orvoshoz forduljunk – mondja az orvos.

Hogyan kezelik a szívritmuszavart?

Ha ritmuszavar gyanúja merül fel, a beteget azonnal EKG-ra küldik. Ha azonban a ritmuszavar átmeneti, előfordulhat, hogy a vizsgálat idején még nincs jelen.

„Ezután a beteget napi EKG-monitorozásra utalják: szenzorokat rögzítenek hozzá, amelyek napközben EKG-t rögzítenek. A vizsgálatot ambulánsan végzik, amikor az ember a szokásos életmódját folytatja” – mondja a kardiológus.

Bizonyos esetekben, ritka ritmuszavaros epizódok esetén többnapos EKG-monitorozás végezhető, amely akár hét napig is eltarthat.

Ha a páciensnek szíven kívüli ritmuszavara van, a fő kezelés a szívritmuszavart okozó betegségre irányul. Tehát pajzsmirigy túlműködés esetén először is a pajzsmirigyhormonokról gondoskodnak. Amikor szintjük normális lesz, a szívritmus helyreáll.

„Ritmuszavar esetén az orvos a roham idején, valamint a rohamon kívül is szedhető gyógyszereket írhat fel a megelőzés érdekében. Ha életveszélyes ritmuszavar lép fel, az orvosok kardioverziót hajtanak végre – ez a kísérlet a normális ritmus helyreállítására elektromos kisüléssel” – magyarázza a kardiológus.

Ha a gyógyszeres kezelés sikertelen vagy lehetetlen, a beteget rádiófrekvenciás ablációra utalják, egy minimálisan invazív műtétre, amelynek során a ritmuszavart elektromos árammal semlegesítik.

Mit nem szabad tenni a szívritmuszavarok esetén?

A ritmuszavaroknak számos típusa létezik, és amit az egyik kórkép kezelésében alkalmaznak, az egy másikban életveszélyes lehet. Ezért ne vegyen részt öndiagnózisban és önkezelésben. A ritmuszavarok felismerése és a kezelési terv készítése szakembernek kell lennie, aki biztosan cselekvési algoritmust ad, ha egy adott ritmuszavar támadása van.

Kapcsolódó írásaink