Egészség

Minden, amit tudni érdemes a Fiji ásványvíz visszahívásáról

Nincs szükség pánikra

A Fiji ásványvíz egyes tételeinek visszahívását nemrég frissítette az FDA, amely kérdéseket vetett fel – írja az IFLScience.

Minden, amit tudni érdemes a Fiji ásványvíz visszahívásáról
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal visszahívta az üzletekből a palackozott Fiji ásványvizet bakteriális szennyeződés miatt (képünk illusztráció)
Fotó: NorthFoto

Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) nemrégiben bejelentette, hogy közel 79 ezer doboz Fiji palackozott víz visszahívását kezdeményezte, miután bakteriális szennyeződést és magas mangántartalmat fedeztek fel. A baktériumok a vízben egyértelműen olyasmi, amit jobb elkerülni, de mi ez az egész a mangánnal? Mi ez a létfontosságú ásványi anyag, és mi történhet a szervezetben, ha túl sok van belőle? Itt van minden, amit tudnia kell.

Mi az a mangán?

Ez egy kemény, törékeny fém, amely bolygónk kérgében bőségesen megtalálható, és minden ismert élő szervezet számára nélkülözhetetlen. A mangán a nyomelemek közé tartozik. Ezek olyan anyagok, amelyekre az emberi szervezetnek szüksége van, de csak nagyon kis mennyiségben. A többi közé tartozik a cink, a jód és a szelén.

A mangán számos funkcióban vesz részt a szervezetben, többek között az antioxidáns aktivitásban, a sebgyógyulásban és a csontok fejlődésében. Számos élelmiszerben is megtalálható, így a legtöbbünk számára nem túl nehéz biztosítani, hogy elegendő mennyiséget kapjunk belőle – forrásai közé tartozik a mogyoróvaj, a spenót és az étcsokoládé.

Mi történik, ha túl sok mangánt fogyasztunk?

A mangántúlterheléssel kapcsolatos kockázatok leggyakrabban az acéliparban vagy hegesztőként dolgozó emberekhez kapcsolódnak. Munkájuk során ezek az emberek ki lehetnek téve a levegőben szálló mangánpornak, amely belélegezve irritálhatja a tüdőt, és a „fémfüstláz” néven ismert állapotot okozhat. A tünetek általában a hétvégén, amikor az emberek nem dolgoznak, csökkennek, majd a munkahét elején ismét kiújulnak, és láz, izomfájdalom és zihálás is előfordulhat.

Feltehetően az FDA nem aggódik amiatt, hogy az emberek belélegzik a Fiji-vizet. Azonban a túl sok mangán fogyasztása az ételekben és italokban szintén okozhat problémákat.

A 19 éves és idősebb felnőttek számára az amerikai egészségügyi hatóságok szerint a megfelelő napi mangánbevitel 2,3 milligramm a férfiaknál és 1,8 milligramm a nőknél. Gyermekek esetében ezek az értékek jóval alacsonyabbak, mivel a gyerekek fejlődő agya vélhetően érzékenyebb a hatásaira.

A túlzott mennyiségű mangán szájon át történő fogyasztása a mangánpor belélegzéséhez hasonló neurológiai szövődményekhez vezethet.

„Egyre több bizonyíték utal arra, hogy az ivóvízben lévő mangán túlzott (≥0,2 mg/l) szintjének való kitettség neurológiai hiányosságokat okozhat a gyermekeknél, beleértve a gyenge iskolai teljesítményt, a kognitív funkciók károsodását, az idegrendszeri viselkedési teszteken nyújtott rendellenes teljesítményt, valamint a fokozott ellenzéki viselkedést és hiperaktivitást” – olvasható a Toxic Substances and Disease Registry ügynökség jelentésében.

A jelentés megállapítja, hogy az általános bizonyítékok arra utalnak, hogy a mangánfelesleggel szennyezett termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet.

Ilyen például a palackozott víz.

Az FDA jelentése szerint a Fiji önként visszahívott számos 24 palackos ládányi 500 milliliteres (17 unciás) palackos vizet. Erre azután került sor, hogy a vizsgálatok három baktériumfaj mellett az elfogadhatónál magasabb mangánszintet mutattak ki.

A visszahívást eredetileg 2024 márciusában adták ki, de most került a hírekbe, miután az FDA frissítette a visszahívást. Az érintett dobozokat az Amazonon keresztül értékesítették, és mindegyiknek a gyártási dátuma 2023 novemberében volt.

Az értesítést, amely állítólag mintegy 1,9 millió egyedi palackot érint, „óvatosságból” hirdették ki a márka egyik, a Newsweeknek nyilatkozó szóvivője szerint. „Azt is fontos megjegyezni, hogy a FIJI Waterben lévő mangán szintje miatt NEM áll fenn a magas mangánexpozíció kockázata” – tették hozzá.

A Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) egy nem kötelező ajánlást hozott létre, miszerint az ivóvíz mangánszintje nem haladhatja meg a 0,05 milligramm/liter értéket, de jelenleg nincs előírás a vízrendszerben lévő mangán vizsgálatára.

Nem világos, hogy pontosan mennyi mangánt mutattak ki a fidzsi-szigeteki víztételekben, de a vállalat hangsúlyozza, hogy nincs egészségügyi kockázat. Tekintettel arra, hogy az FDA saját minősítése szerint a visszahívás „olyan helyzetet jelez, amelyben a jogsértő termék használata vagy az annak való kitettség valószínűleg nem okoz káros egészségügyi következményeket”.

Kapcsolódó írásaink