Egészség

Új esélyek a rákbetegek túlélésére

Magyarországon 2017 óta olyan modern immunonkológiai terápiákat alkalmaznak, mint Nyugaton

Tíz év alatt megduplázódott a tüdőrákos betegek túlélési esélye a modern terápiáknak köszönhetően – derült ki a Magyar Tüdőgyógyász Társaság és az MSD Pharma Hungary közös kutatásából.

Új esélyek a rákbetegek túlélésére
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet hivatalos Facebook-oldalára feltöltött ismertető szerint a #HeLP3 című vizsgálatsorozat részletei során régiónként és megyénként analizálták a betegutakat, ezáltal pontos képet kaptak arról is, hol okoz ténylegesen nagy problémát a megbetegedés.

Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet főigazgató főorvosa szerint alaposan fel kell mérni, ki az, aki részesülhet az innovatív kezelésben, figyelembe véve a társbetegségeket, a beteg, valamint a betegség minden körülményét. A terápiák hosszú ideig folyó fenntartó kezelések, amelynek során a beteg 4-6 hetente találkozik a kezelőorvosával, aki így folyamatosan figyelemmel tudja kísérni nemcsak a kezelés hatásait, hanem annak mellékhatásait is. A tanulmány társszerzőjeként Bogos Krisztina hangsúlyozta, az alapvető cél az, hogy a kezelés ne akadályozza a beteget a mindennapi önellátásban, és ne okozzon elszigetelődést.

Magyarországon 2017 óta már NEAK-finanszírozottan olyan modern immunonkológiai terápiákat alkalmaznak a betegség kezelésében, mint Nyugaton. Korábban az áttétes tüdőrákosoknál átlag egyéves túlélés volt jellemző, a 2019-es év mérföldkőnek számít, miután már nemcsak a második terápiás fázisban lévő betegek, hanem rögtön a daganat felfedezését követően diagnosztizáltak is azonnal részesülhettek a kezelésben, így hároméves túlélési esélyük 28,7 százalékra emelkedett – állapította meg a HeLP3 kutatássorozat, amiben a magyar betegek anonimizált adatait vetették össze nemzetközileg összehasonlítható módon.

Kapcsolódó írásaink