Egészség

Időzített bombával ölnék meg a rákot

Találtak egy módszert, amellyel hozzáférhetőbbé tudnák tenni a daganatokat a gyógyszeres terápiák számára

Találtak egy módszert, amellyel hozzáférhetőbbé tudnák tenni a daganatokat a gyógyszeres terápiák számára. A módszer úgy működik, hogy „időzített bombát" indítanának be a tumorhoz kapcsolódó vérereket szegélyező sejtekben. Ezek az erek szabályozzák a daganatszövethez való hozzáférést, és amíg nem nyitják meg őket, a mesterséges immunsejtek nem tudnak könnyen bejutni a tumorhoz, hogy leküzdjék a betegséget - számolt be az Origo.

Időzített bombával ölnék meg a rákot
Ráksejt és T-sejt illusztrációja
Fotó: AFP

Az időzített bomba tulajdonképpen egy Fas (vagy CD95) nevű receptor. Ha a receptort a megfelelő antitest aktiválja, beindul a programozott sejthalál folyamata. A Kaliforniai Egyetem, Davis (UCD) és az Indiana Egyetem kutatói szerint mindeddig alulértékelték a Fas-receptor szerepét az immunterápiákban, és a klinikai vizsgálatokig mostanáig egyetlen Fas-antitest sem jutott el – írták.

A kutatócsoport egérmodellek és emberi sejtvonalak felhasználásával végzett kísérleteket, és megtalálták azokat a specifikus antitesteket, amelyek a Fas-receptorokhoz kapcsolódva hatékonyan kiváltják a sejtek önmegsemmisítését.

Az antitest tulajdonképpen a halálreceptor egy specifikus részéhez, az ún. epitóphoz kötődik, amely egy gyilkos kapcsoló. Ha ez az immunellenőrzési pont egyszer felnyílik, akkor a különféle rákterápiák, például a CAR-T kezelés számára több célpont is elérhetővé válik.

A CAR-T terápia úgy működik, hogy a páciens saját fehérvérsejtjeit, a T-sejteket úgy programozzák, hogy azok a rákos sejtek meghatározott típusaihoz kötődjenek és megtámadják azokat. Normál esetben azonban ezek a testre szabott immunsejtek nem tudnak átjutni a járulékos sejteken, amelyek nem rendelkeznek a tumorsejtekre jellemző antigénekkel. Emiatt a CAR-T terápiát eddig csak leukémia kezelésére engedélyezték, szilárd daganatok ellen nem tudták bevetni – írták.

Kapcsolódó írásaink