Egészség

A fröccs a hosszú élet titka? Dédapáink víz helyett is ezt itták

Bor és szóda. Ennyi kell csak egy jó fröccshöz, semmi más! Az érdekesség az arányokban rejlik

Hosszú, forró nyarak frissítője, baráti beszélgetések kísérője, vacsorák, fesztiválok kiegészítője a fröccs. Kevesen tudják azonban, hogy ennek a szuper frissítőnek irodalmi múltja van – írta meg a bien.hu

A fröccs a hosszú élet titka? Dédapáink víz helyett is ezt itták
Képünk illusztráció
Fotó: Northfoto

A reformkor egyik művészeti centrumában, irodalmi fészkében, Fóton született ugyanis, Fáy András pincéjében. Épp szüreten vett részt ott Vörösmarty Mihály, Czuczor Gergely és Jedlik Ányos is.

Jedlik találta fel a szódavizet és erre a szüretre el is vitte magával azt a szódásüveget, amely a világon az első volt. Itt készült tehát az első fröccs is, ami nagy ámulatot okozott az ott lévőkben. Jedlik spriccernek hívta az elkészített italt, Vörösmarty azonban nem volt elégedett ezzel a kifejezéssel, így elnevezte fröccsnek a frissítőt.

Nagyapáink, dédapáink még szinte víz helyett is fröccsöt ittak. Mostanában ismét egyre gyakoribb a fogyasztása, de vajon tudja, hogy mit iszik pontosan azon túl, hogy bort és szódát?

Fehér, rozé vagy vörös – mindegy, a fröccs igazi hungarikum

Vörösbort általában tisztán kínálnak, nem fröccsként fogyasztják. Természetesen lehetnek egyéni igényei, ihat vörösborból készült fröccsöt is, de mivel a jó fröccshöz nem igazán választunk testes borokat – a vörösek pedig testesebbek -, jobb fehér vagy rozé borból kipróbálni. A másik fő összetevő a szódavíz.

Sokan fogyasztják szénsavas ásványvízzel is, de az nem ugyanaz. A fröccs frissességét, pezsgését és azt az igazi élményt csak a szódavízzel készült variáció adja meg. Ez az ital igazi hungarikum – bár német nyelvterületen is ismerik –, nem készítik sehol a világon.

Legalábbis nem ebben a formában. A fröccs 2013-ban bekerült a Magyar Értéktárba is.

Az arányok – Kisfröccs, nagyfröccs, hosszúlépés? Melyiket kéri?

Sokszor gondban van, amikor fröccsöt szeretne rendelni?

Vajon melyik a kisfröccs?

Mi a különbség a házmester és a viceházmester között?

A maflás nem csak egy pofon?

Száz kérdése lehet a fröccs-csel kapcsolatban. Most tiszta szódát öntünk a pohárba.

A fröccs sokféleképpen élvezhető, csak rajtunk múlik, hogy milyen arányt választunk. A legnépszerűbbek a következők, a pultos tudni fogja, mit kér, ha ezek közül választ.

  • A leginkább fogyasztott a kisfröccs (1 dl bor + 1 dl szóda), emellett a nagyfröccs (2 dl bor + 1 dl szóda) és a hosszúlépés (1 dl bor + 2 dl szódavíz).
  • Fesztiválokon, koncerteken népszerű a házmester (3 dl bor + 2 dl szóda), a háziúr (4 dl bor + 1 dl szóda), a viceházmester (2 dl bor + 3 dl szóda) és a sportfröccs (1 dl bor + 4 dl szóda).
  • A feketeöves fröccsözők nagyban gondolkodnak, ők kedvelik a Krúdyt (9 dl bor + 1 dl szóda), a maflást (0,5 liter bor + 0,5 liter szóda), a polgármestert (6 dl bor + 4 dl szóda) és a magyar–angolt (6 dl bor + 3 dl szóda).

Vannak olyan fröccs nevű italok is, amelyeknek nincs köze a borhoz. Ilyen például a matrózfröccs, ami sör és rum keveréke, vagy a postásfröccs, ami kávé és rum elegye. A legérdekesebb a színészfröccs, ami víz és szóda házasítása langyosan. Hmmm… ízlés dolga.

Kapcsolódó írásaink