Egészség

Mi a teendő, hogy ne legyen halálos a darázscsípés?

Rövid időn belül előfordulhat, hogy az ajkak és az arc is beduzzad

Sokan nem is tudják, hogy allergiás reakciót vált ki a szervezetükben a darázscsípés. Fontos tudni, hogy mit kell tenni abban az esetben, amikor bekövetkezik a baj – írta meg a metropol.hu

Mi a teendő, hogy ne legyen halálos a darázscsípés?
Képünk illusztráció
Fotó: Stephane Vitzthum / Biosphoto / Biosphoto via AFP

Mit nevezünk anafilaxiás sokknak ,és mik a tünetei?

„Az anafilaxia egy túlérzékenységi reakció, annak a legsúlyosabb formája. Nagyon gyakran darázscsípés után jelentkezik, de vannak bizonyos ételek, mint például a tej, tojás, mogyorófélék, amelyek ugyanilyen reakciót tudnak kiváltani. Általában jellemző, hogy nem az első alkalommal jelentkezik a heveny reakció, hanem ismételt találkozáskor ” – összegezte a Metropolnak Bense Tamás.

A gyermekorvostól megtudtuk, hogy a csípés helyén jelentkezik általában duzzanat formájában a helyi tünet. De rövid időn belül előfordulhat, hogy az ajkak és az arc is beduzzad. Emellett olyan általános tünetek is jelentkezhetnek, mint gyengeségérzés, zavartság, hányás, hasi panaszok, émelygés, verejtékezés és nehézlégzés. Sajnos a csípés körüli területek mellett beduzzadhatnak a légutak is, ami fulladáshoz vezethet. Ez az egyik halálok darázscsípés esetén – közölte Bense Tamás, aki szerint a másik ok a keringési rendszer összeomlása.

Létezik, hogy nem az első csípésnél jelentkezik allergiás reakció?

„Minden lehetséges, soha nem lehet tudni, hogy a szervezet mikor, mire, hogyan reagál. A darázscsípésnél fellépő allergiánál az szokott a jellemző lenni, hogy van egy első találkozás, amikor van egy picivel erősebb reakció, a másodiknál pedig már anafilaxiás sokk alakul ki. Minél többször találkozik az érzékenyen reagáló (fokozott allergiás hajlamú) szervezet a behatással, annál nagyobb a valószínűsége, hogy jelentkezni fog az anafilaxiás sokk” – hívja fel a figyelmet a gyerekorvos.

Bense Tamás elárulta azt is, hogy mikor kell azonnal segítséget hívni ilyen esetben.

„Nagyon rövid idő áll rendelkezésre a csípés és a heveny tünetek kialakulása között. Általában ezt 10–30 percben szokták megjelölni. Ha valakinek darázscsípése volt, és a legenyhébb tüneteket észleli magán, azaz hányinger, gyengeség, heveny bőrpír, duzzanat az arcon, a szemek körül, akkor haladéktalanul vegye fel orvossal a kapcsolatot! Ha nincs orvos a közelben, akkor hívjon mentőt, hogy mire esetlegesen kifejlődnek a hevesebb tünetek, addigra ott legyen az életmentő injekció!” – ajánlja az orvos, aki beszélt arról is, hogy anafilaxiás sokk esetén az egyedüli beavatkozási lehetőség az adrenalin beadása.

Mire jó az Epipen?

„Az Epipen egy adrenalintartalmú készítmény. Létezik felnőtteknek és gyermekeknek való úgynevezett öninjekció is. Akiknél már jelentkezett heveny allergiás reakció, náluk mindig ott van a közelben. Ők már a tünetek megjelenése előtt is be tudják adni maguknak. Az injekciót a combba kell beadni, de adnak hozzá egy egyszerű használati utasítást is, amikor kiváltják a patikában.

Fontos, hogy az injekciós tűt a beadás után fél-, egy percet bent kell tartani. Utána lehet csak kihúzni, mivel kis mennyiségek mennek be, nehogy a hirtelen nem összezáródott szúrcsatornán keresztül visszacsurogjon, és ne tudjon érvényesülni a hatóanyag. Amit még tudni kell, hogy ez nem egy mélyen, izomba, hanem felszínesen adandó injekció. Rövid időn belül hatásos segítséget tud nyújtani a betegnek” – mondta el a szakember.

Mi a teendő az injekció beadását követően

Ha injekciót kell beadni, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, hívni kell a 112-t.

Szívmegállás vagy légzéskimaradás esetén meg kell kezdeni az általános újraélesztést.

Ezt mindenképpen érdemes tudni:

  • A darázscsípés-allergiát csak vérből lehet kimutatni. Lehet, hogy valaki gyerekkorában nem, de később allergiás lesz a csípésre.
  • A felnőttek csaknem három százaléka fokozottan érzékeny a rovarcsípésekre.
  • Sokszor az áldozatok saját maguk sem tudják, hogy allergiások a darazsak és méhek mérgében lévő fehérjére.

Kapcsolódó írásaink