Egészség

Támad a tuberkulózis, amely veszélyesebb lehet a koronavírusnál

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 2021-ben 10,5 millió ember betegedett meg tuberkolózisban ( tbc-ben) világszerte, s ebben a súlyos fertőzésben 1,6 millió ember halt meg. A kutatók szerint, ha nem sikerül megállítani a tuberculosis baktérium okozta fertőzést, akkor több emberáldozatot követelhet a covidjárványnál.

Támad a tuberkulózis, amely veszélyesebb lehet a koronavírusnál
A tuberkulózis súlyos tüdőbetegség, amelyet megfelelő módon, gyógyszerrel lehet kezelni
Fotó: Wikipedia

A WHO 2008-as összegzése szerint a tuberkulózis sok afrikai, ázsiai országban a megbetegedések és a halálozások igen jelentős okozója: 2006-ban 9,2 millió új esetet és 1,9 millió halálesetet jeleztek világszerte. Azóta a megbetegedések száma nőtt, a viszont a halálestek száma kissé csökkent. A kutatok szerint több gyógyszernek ellenálló baktériumfajták elterjedése a betegség teljes leküzdésének reményét csökkentette. A helyzet a fejlődő világban, elsősorban gazdasági és szervezési okokból kifejezetten rossz.

Összehasonlításul a WHO kimutatása szerint 2021-ben 204 millió embernél lett pozitív a covidteszt, ebből 3,5 millióan meghaltak. Míg 2022-ben az esetek száma 445 millióra emelkedett, a halálozások száma 1,2 millióra csökkent. Ebben az évben eddig 34 millió koronavírusos megbetegedés és 222 ezer halálesetek száma.

Mivel a tbc-ben elhunytak aránya változatlan marad, ez azt sugallja, hogy globálisan a leghalálosabb baktériumként megelőzheti a koronavírust. A The Sun beszámolója szerint éves szinten naponta 4109 ember hal meg tbc-ben, szemben a koronavírus 1216-os áldozatával. A szakértők attól tartanak, hogy ez a tendencia folytatódni fog, és olyan régiókat érint, amelyekben korábban jelentéktelen volt a tuberkulózis.

A legtöbb új tbc-s eset 2021-ben a WHO délkelet-ázsiai régiójában fordult elő (46 százalék), ezt követi az afrikai régió (23) és a csendes-óceáni térség nyugati része (18). Az új tbc-s esetek körülbelül 87 százaléka a harminc magas fertőzött országban fordult elő. A megbetegedések több mint kétharmada Bangladesben, Kínában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Indiában, Indonéziában, Nigériában, Pakisztánban és a Fülöp-szigeteken történt.

A tbc a történelem során az egyik legtöbb halálesetet okozó betegség, például 1901-ben Magyarországon a halálesetek 25 százalékát okozta, amiért a tömegek nyomorából és szegénységéből eredő egészségtelen életmódja volt a felelős (100 ezer lakosból a szegények körében 500 fő, a jómódúak körében is 200 fő volt tbc-s).

Ma már gyógyítható a tuberkulózis, de még mindig több mint kétmilliárd ember fertőzött a kórokozóval. Bár a baktériummal fertőzöttek 90 százaléka tünetmentes, így látens tbc-fertőzöttséggel él, a betegség az esetek tíz százalékában teljesen kifejlődik, fertőzővé válik, és kezelés nélkül legalább a betegek fele meghal.

Becslések szerint 2000 és 2021 között 74 millió életet mentettek meg a tbc diagnózisával és kezelésével. A WHO szerint évente 13 milliárd dollárra lenne szükség a tbc megelőzésére, diagnosztizálására, kezelésére és ellátására, hogy elérjük az ENSZ 2018-as tbc-ről szóló találkozóján elfogadott globális célt, a tuberkulózis jelentős csökkentését. Jelenleg azonban ennek az összegnek csak kis hányadát költik az országok a megelőzésére, gyógyításra, sok milliárd dollárt pedig pusztító háborúkra.


Kapcsolódó írásaink