Egészség
A tüdőrák elleni tabletta felére csökkentik a halálozás kockázatát
A tüdőrák a világ vezető daganatos elhalálozási oka

Az Osimertinib gyógyszer műtét utáni bevétele drámaian, 51%-kal csökkentette a betegek halálozásának kockázatát, mutatták ki a világ legnagyobb rákkonferenciáján bemutatott eredmények.
A tüdőrák a világ vezető daganatos elhalálozási oka, évente mintegy 1,8 millió halálesetért. A Yale Egyetem által vezetett, késői–stádiumú betegeken végzett vizsgálat eredményeit az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság (Asco) éves ülésén mutatták be Chicagóban.
„Harminc évvel ezelőtt semmit sem tudtunk tenni ezekért a betegekért” – mondta Dr. Roy Herbst, a Yale Cancer Center igazgatóhelyettese és a tanulmány vezető szerzője. „Most van ez a gyógyszer."
„Az 50 százalék esély minden betegségnél nagy dolog, de egy olyan betegségnél, mint a tüdőrák, amely általában nagyon ellenálló a terápiákkal szemben kivételes eredmény.”
Az Adaura-kísérletben 26 országban 30 és 86 év közötti betegek vettek részt, és azt vizsgálták, hogy a tabletta segíthet-e a betegség leggyakoribb formáján, a nem-kis-sejtes tüdőrákos betegeken.
Herbst, a Yale School of Medicine transzlációs kutatásokért felelős dékánhelyettese elmondta, hogy a tablettáról bebizonyosodott, hogy „megváltoztathatja a gyakorlatot”, és világszerte az EGFR-mutációval rendelkező tüdőrákos betegek negyedének „ellátási standardjává” kell válnia.
Az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban és más országokban egyes betegek már hozzáférhetnek a gyógyszerhez, mondta, de a több betegnek kéne részesülnie belőle .
Az AstraZeneca által gyártott Osimertinib, más néven Tagrisso, műtét utáni kezelésként „jelentősen csökkentette” a tüdőrákos betegek elhalálozási esélyét – számoltak be a vizsgálati eredményekről. „Az adjuváns osimertinib példátlanul, statisztikailag nagyon szignifikánsan és klinikailag nagyjelentőségű általános túlélési előnnyel járt a betegeknél” – áll a jelentésben.
Öt év elteltével a daganat eltávolítása után napi tablettát szedő betegek 88%-a még életben volt, szemben a placebóval kezelt betegek 78%-ával. Összességében 51%-kal alacsonyabb volt a halálozási kockázat az Osimertinibet kapók körében, mint azoknál, akik placebót kaptak.
A túlélési előnyt „következetesen megfigyelték” az összes vizsgálati alcsoport elemzése során, beleértve az első, második és harmadik stádiumú tüdőrákos betegeket is. A vizsgálatban résztvevők 60%-a kapott kemoterápiát, és az osimertinib túlélési előnye látható volt függetlenül attól, hogy kapott-e korábban kemoterápiát.
A vizsgálatban részt vevő 682 beteg körülbelül kétharmada nő volt. A betegek körülbelül kétharmada nem dohányzott, ami azt sugallja, hogy a tabletta működik a dohányosok és a nemdohányzók esetében is.
„Az ötéves, 88%-os általános túlélési arány hihetetlenül pozitív hír” – mondta. „Ha olyan gyógyszerhez jutnak, amelynek hatékonysága bizonyított, mellékhatásai pedig tolerálhatók, azt jelenti, hogy a betegek bízakodhatnak a jó életminőségben, és hosszabb ideig élvezhetik azt.”