Egészség
Agykárosító lehet a horkolás
Különösen a serdülőkori elhízás, túlsúlyosság vezethet súlyos problémákhoz
Egy amerikai tinédzsereken végzett rekordméretű tanulmány szerint az alvás közbeni légzési megszakítások a serdülők agyának a tanulás és a memória szempontjából kritikus részei elvékonyodásához vezethetnek – írja a ScienceAlert.
Az elhízottnak minősített gyermekek körülbelül felénél kialakulhat az úgynevezett obstruktív alvási apnoe, egy olyan állapot, amely alvás közben időszakosan elzárja a légutakat, és rövid időre csökkenti a vérbe jutó oxigén mennyiségét. Ennek következtében hypoxia, azaz oxigénihányos állapot alakul ki, mely alvászavarokat, tanulási, figyelem- és memóriazavarokat, valamint viselkedési problémákat, például hiperaktivitást okozhat.
Raanan Arens, a New York-i Montefiore Gyermekkórház orvosa kutatásában arra a kérdésre kereste a választ, hogy az alvási apnoe átformálja-e a tinédzserek agyát. A kutatócsoport csaknem 130 túlsúlyos vagy elhízott tinédzser alvását vizsgálta egy éjszakán keresztül, a bevontak körülbelül felénél diagnosztizáltak alvási apnoét, azonban senkit sem kezeltek eddig korábban ezzel az állapottal.
MRI-vizsgálat segítségével tanulmányozták a résztvevők agyát, azon belül is az agykéreg és a hippokampusz szerkezetét, e két régió felelős ugyanis a magasabb szintű gondolkodásért, például a döntéshozatalért, a tanulásért és a memóriáért.
Arra az eredményre jutottak, hogy az alvási apnoéban szenvedő tizenévesek agykérge jelentősen vékonyabb volt a jobb felső parietális lebenyben és minél súlyosabbak a betegség tünetei, annál vékonyabbnak tűnt az agy ezen része. A terület elvékonyodása valószínűleg hatással lesz a tizenévesek kognitív fejlődésére – írják a kutatók.
A hippocampus térfogata is nagyobb volt az alvási apnoéban szenvedő tizenéveseknél, mint a kontrollcsoportban, és itt is elmondható, hogy a különbség a betegség súlyosságával nőtt.
Az agy ezen régiójának károsodását figyelemhiányos hiperaktivitási zavarban (ADHD) szenvedő tinédzsereknél is észlelték, és összefüggésbe hozható az autizmus spektrumzavarral is.
A betegség egyik legismertebb figyelmeztető jele a horkolás. Önmagában azonban az, hogy egy gyermek horkol, még nem jelenti, hogy alvási apnoéban szenved. Míg a gyermekek körülbelül 20 százaléka horkol, addig a serdülő gyermekeknek csak egy-hat százalékánál állapítanak meg alvási apnoét vagy más, alvással összefüggő légzési rendellenességet.
A horkolást leszámítva tehát a következőkre érdemes odafigyelni: alvás közbeni zihálás, izzadás vagy nyugtalanság, szokatlan testhelyzetben történő alvás, vagy az orr helyett a szájon keresztül történő légzés. Az alvási apnoéban szenvedő gyermekek nap közben fáradtságot, fejfájást, étvágytalanságot vagy orrdugulást tapasztalhatnak.
A gyermekek körében előforduló alvási apnoe leggyakoribb oka az orrmandulák megnagyobbodása, így azoknak vizsgálata és szükség esetén eltávolítása segíthet a tüneteken. A betegségre hajlamosító tényező lehet a túlsúly, valamint az allergia is, így a súlycsökkenés vagy az allergiás tünetek kezelése is hozzájárulhat az állapot javulásához. Amennyiben pedig a felsoroltak egyike sem áll fenn, enyhe légúti nyomást biztosító alvásterápiás eszközök, mint például a CPAP-készülék is megoldást nyújthat.
A kutatók a tanulmány közlésével arra hívják fel a figyelmet, hogy a gyermekek alvási apnoéjának korai kezelése megőrizheti az agy egészségét, és csökkentheti a kognitív károsodás kockázatát.