Egészség

Jöhet a rákellenes vakcina

A rák elleni vakcinán évtizedek óta dolgoznak a kutatók, de eddig nem sok sikerrel, ez azonban a közeljövőben változhat, ugyanis a Moderna mRNS-technológiával működő rákellenes oltást tesztelt melanómás betegeken – méghozzá ígéretes eredményekkel.

Jöhet a rákellenes vakcina
Jöhet a rákellenes vakcina
Fotó: MTI/Komka Péter

A vizsgálatba 157 olyan, súlyos (kései fázisú) rákos megbetegedésben szenvedő pácienst vontak be, akiknek a daganatát kiműtötték korábban. A vakcinát a Merck által alkalmazott, Keytruda nevű immunterápiával együtt alkalmazták a pácienseken, írta meg a Bloomberg cikke alapján az Index.

A decemberben publikált vizsgálati eredményekből az derült ki, hogy azoknál a pácienseknél, akik a vakcinát is megkapták a terápia mellett, 44 százalékkal csökkent a rák kiújulásának és a páciens elhalálozásának a veszélye.

A Bloomberg szerint ez komoly előrelépést jelent, bár azt is megjegyezték, hogy ezzel együtt még sokat kell dolgozni azon, hogy legyen hatásos vakcinánk a rák ellen. Most az oltóanyagot a melanómával szemben tesztelték, de minden páciens esetében személyre szabott vakcina kellene, annak függvényében, hogy milyen megbetegedéssel küzd.

Ehhez először szükség van egy alapos vizsgálatra, amely megállapítja, hogy a páciensnél milyen mutációk okozzák a rákot. Csak ezután tudják finomhangolni magát a vakcinát úgy, hogy megakadályozhassa a betegség kiújulását. Mindemellett egyelőre nagy kérdés, hogy a vakcina hasonlóan sikeres lesz-e a rák többi formája ellen is.

A legnagyobb problémát az jelenheti, hogy míg a vakcina jól elbánik az úgynevezett „meleg”, nagy immunválaszt kiváltó tumorokkal szemben (ezek közé tartozik a melanoma is), addig a „hideg” tumorokkal szemben egyelőre nem bizonyult hatásosnak. Ráadásul az sem egyértelmű még, hogy mennyi ideig, milyen rendszerességgel kell beadatni a vakcinát ahhoz, hogy a páciens védett maradjon az előbbiekkel szemben.

Az mRNS-vakcinákat kifejlesztő magyar tudós visszafogottan nyilatkozott a kísérleti eredményről. Karikó Katalin azt mondta a Bloombergnek erről, hogy szerinte a rák elleni oltás általánosságban nézve azoknak a pácienseknek segíthet elsősorban, akiknek csak kevés rákos sejtjük van.

Hozzátette azt is, hogy a vakcina alkalmazása előtt mindenképp szükség van a tumor kiműtésére, mivel az oltás után létrejövő immunsejtek a rákos sejtek ellen képesek kifejteni a hatásukat, nem pedig magával a daganattal szemben. Emellett felhívta a figyelmet arra is, hogy az oltóanyag eredményesebb alkalmazásához szükség lesz arra, hogy minél előbb, a legkorábbi fázisban észlelni tudják a rákos megbetegedéseket.

Kapcsolódó írásaink