Bűnügy

Jövő ősszel zárulhat le Czeglédy Csaba és társai büntetőpere

Az eljárás végén gazdasági csalás miatt is bíróság elé kell állnia Gyurcsányék ügyvédjének

Legkorábban 2025 őszén hozhat első fokon ítéletet a Kecskeméti Törvényszék az elmúlt évtized talán legnagyobb figyelemmel kísért ügyében, a hatmilliárd forintot meghaladó költségvetési és gazdasági csalással vádolt DK-s politikus, Czeglédy Csaba és társai büntetőperében – jelentette ki lapunknak Sárközy Szabolcs, a bíróság szóvivője.

Jövő ősszel zárulhat le Czeglédy Csaba és társai büntetőpere
Gyurcsány házi ügyvédje, Czeglédy Csaba jól járt a képviselő-jelöltséggel, kétszer is sikerült elhúznia az eljárást
Fotó: Facebook/Gyurcsány Ferenc

Czeglédy Csaba és társai ügyében 2019-ben emelt vádat az ügyészség, a büntetőper azonban csak 2021 nyarán indult el a Szegedi Törvényszéken. A büntetőeljárást önmagában pikánssá tette, hogy Czeglédy korábban az MSZP, majd a DK és a Gyurcsány házi ügyvédje is volt. Czeglédy, a munkaerő-közvetítéssel foglalatoskodó Human Operator Zrt. igazgatósági elnökeként 2011-17 között az anyacég leányvállalataival és fiktíven működő iskolaszövetkezetek hálózatával olyan számlázási láncot épített ki, amelyben három-három milliárd forintnyi általános forgalmi adó és bér után fizetendő járulék tűnt el.

Az eljárást kezdetben az húzta el, hogy Gyurcsányék pártja Czeglédy Csabát képviselőnek jelölte a 2019-es EP-választáson, s ehhez a Nemzeti Választási Bizottság ellenzéki delegáltjainak szavazataival mentelmi jogot biztosítottak a szombathelyi politikusnak. Ezt követően az eljárást az odázta el, hogy a kijelölt Szegedi Törvényszék valamennyi büntető­bírája elfogultságot jelentett be, ami szintén jelentős késedelemhez vezetett. A harmadik ok, hogy az új bírónak időre volt szüksége a tízezer oldalnyi nyomozati anyag megismeréséhez, s így csupán 2021 nyarán indulhatott el érdemben újra el a büntetőper.

Mint bíróság szóvivőjétől megtudtuk, csupán most fejeződött be annak a nyolc vádlottnak a tanúként történő kihallgatása, akikkel az ügyészség az új büntetőeljárási törvény lehetőségével élve egyezséget kötött. Erre ebben az eljárásban azzal nyílt mód, hogy a nyolc vádlott a bűncselekményben történt közreműködését beismerte, részletes feltáró vallomást tett, s elfogadta az ügyészség indítványát a büntetésük mértékét illetően. Később ugyan két vádlott az egyességet visszavonta, de a többiek, akiket másféltől négy évig terjedően ítéltek el, azóta már a büntetésüket is teljesen vagy részben kitöltötték.

Sárközy elmondta, Czeglédy társai éltek a tárgyalás jogáról történő lemondással, nekik már nem kell megjelenniük a bíróságon, csupán az ítélethozatalkor. Az őszi tárgyalási napokon kezdődnek meg a tanúkihallgatások, tudtuk meg, ám a tanúk nagy száma és a nyári ítélkezési szünet okán esély sincs arra, hogy jövő ősz előtt befejeződjön a bizonyítási eljárás – hangsúlyozta a szóvivő.

Tegyük hozzá: a költségvetési csalástól függetlenül is, egy másik – az alapüggyel egyesített – eljárásban, gazdasági csalásért is bíróság elé kell állnia Czeglédy Csabának, akit ügyvédi tevékenységében a Vas Megyei Ügyvédi Kamara felfüggesztett, de önkormányzati képviselőként jelenleg is tagja a szombathelyi közgyűlésnek.

A gazdasági csalási ügy annyiban kötődik csak az alapügyhöz, hogy Czeglédy rávette a McDonalds néhány franchise-partnerét arra, hogy a számukra kiközvetített diákmunkaerő után fizetendő számlát ne a Human Operator Zrt. számlájára utalják át – az a számla már bírósági zár alatt állt –, hanem közvetlenül az egyik diákszövetkezetnek fizessék ki. Így az egyik hitelező, akinek mintegy százötvenmilliót kellett volna Czeglédyék anyacégének fizetnie jogerős bírósági ítélet alapján, hoppon maradt.

Kapcsolódó írásaink