Bulvár
Allergiának hitte az orvos, valójában tüdőrákja volt
Gina mindenkit arra sarkall, hogy hallgassanak a megérzéseikre, és küzdjenek az igazukért
A 43 éves, kétgyermekes Gina ápolónőként dolgozott, és mindig fontos volt számára az egészsége: kiegyensúlyozottan táplálkozott és rendszeresen sportolt. Éppen ezért azonnal felfigyelt arra, amikor 2015 júniusában köhögni kezdett. Július végén a zavaró tünet még mindig nem múlt el, sőt Gina azt is észrevette, hogy csökken a súlya. A fogyás miatt rögtön arra gondolt, hogy akár rákos is lehet – írja a health.com cikke alapján a hazipatika.com.
Szezonális allergiának, refluxnak hitték a rákot
Mivel nem volt alapellátó orvosa, a nőgyógyászához jelentkezett be, és kérte, hogy küldje el mellkasröntgenre. A szakember azonban azt mondta neki: „Gina, 38 éves vagy, sportolsz, mindent jól csinálsz. Nem akarlak felesleges sugárzásnak kitenni. Szerintem csak szezonális allergiád van.” A nő hajlott arra, hogy higgyen neki, és elkezdett allergiagyógyszert szedni. Úgy gondolta, vár két hetet, addig megfigyeli, javulnak-e a tünetei. A köhögése azonban csak rosszabb lett.
Ekkor már biztos volt benne, hogy nem allergiás, inkább tüdőgyulladásra gyanakodott. Fül-orr-gégészhez fordult, elmondta, hogy a köhögés egyre erősebb, és ez nagyon elgyengíti. Azt remélte, a szakember beutalja röntgenre, ehelyett „csak” refluxszal diagnosztizálta. Gina gyógyszert kapott és egy utasítást, mely szerint két hét múlva újra jelentkeznie kell az orvosnál. A nő frusztrált volt, de minden javaslatot betartott. Augusztusban aztán újabb tünet jelentkezett: a bal válla kíméletlenül sajogni kezdett.
Bejelentkezett egy ortopédushoz, aki megröntgenezte a vállát, ám úgy találta, minden rendben van vele, és mindössze egy izomlazítót adott Ginának. Gina tovább fogyott, nem múlt a köhögése, és egyre kétségbeesettebb lett. Csak annyit akart, hogy valaki csináljon róla egy mellkasröntgent. Végül annyira belefáradt az egészbe, és abba, hogy mindenki azt hiszi, hipochonder, hogy az elkövetkező két hónapban nem foglalkozott egyre romló panaszaival. Októberben döntötte el, hogy megkéri egy egészségügyi központban dolgozó ismerősét, röntgenezze meg. A radiológus, aki kielemezte a leletet, azonnal hívta Ginát, hogy keressen egy tüdőgyógyászt.
Mivel a tüdőgyógyász csak hetekkel később tudta volna fogadni, Gina a sürgősségire ment. Szerencsére a sürgősségi orvos komolyan vette, és elküldte CT-re a nőt. Mindemellett felajánlotta Ginának, hogy szól egy tüdőgyógyász ismerősének, aki meg tudná vizsgálni őt. „Nyugtatgatott, hogy mivel nem dohányzom és rendszeresen futok, nem hiszi, hogy tüdőrákom lenne. Úgy gondolta, vagy tüdőgyulladás, vagy gombás fertőzés. Mindazonáltal fontosnak tartotta, hogy eljussak tüdőgyógyászhoz, és biopsziát is vegyenek” – mesélte Gina.
Tesztek, kezelések sora
Végül kiderült, hogy negyedik stádiumú, nem kissejtes tüdőrákja van – az American Cancer Society szerint a tüdőrákkal diagnosztizált emberek 80-85 százalékánál ez a típus alakul ki. Gina tüdejének bal felső lebenyében három daganat volt, és a rák már átterjedt a mellkasi nyirokcsomókra, valamint az agyára is. Miközben a hagyományos terápiás lehetőségekről tárgyaltak, úgymint műtét, kemoterápia és sugárkezelés, Ginát arra is ösztönözték, hogy vesse alá magát genetikai tesztelésnek, amely segíthet meghatározni, az ő esetében mely kezelési mód lenne a leghatásosabb. 2015-ben ez a technológia még új volt, a biztosító nem fedezte, Gina és férje azonban egyetértett abban, hogy megéri valahogy összeszedniük rá a pénzt. Az eredmények alapján az orvosok végül azt mondták neki, mindössze tíz hónapja van hátra.
Gina azonban nem adta fel, megrögzötten kutatni kezdett a témában, erőfeszítéseit pedig végül siker koronázta: kiderült, hogy ALK-pozitív. Az ALK gén transzlokációja a harmadik leggyakoribb, terápiás szempontból hasznosítható genetikai eltérés a tüdő adenokarcinómáiban az OTSZonline szerint; 2015-ben kétféle terápiás módszer is elérhető volt a kezelésére. Gina kimerítő kezelések, tesztek és célzott daganatellenes terápiák során ment keresztül. 2016 januárjában agyműtéten esett át, amely során eltávolítottak egy nagyméretű tumort, ezt követően pedig újabb kezelés várt rá, illetve a tüdejének bal felső lebenyét is eltávolították.
Hat hónappal később a daganat ismét megjelent Gina agyában. Újabb célzott kezelés következett, aminek hála három évig teljesen daganatmentes volt. 2019-ben azonban szörnyű hírt kapott a nő. „A szívem körül folyadék gyülemlett fel, de nem tudtuk, miért. Három hónap alatt háromszor voltam a sürgősségin erős hasi fájdalom miatt, de hiába csináltak meg számos tesztet, nem derült ki az ok. Aztán az orvosok végül kiderítették, hogy a rák visszatért. Biztos voltam benne, hogy meg fogok halni” – így Gina, akire megint célzott kezelés várt.
„Senki sem érdemli meg, hogy beteg legyen”
Gina jelenleg daganatmentes, de élete végéig kezelésre szorul. Már nem ápolónőként dolgozik, hanem az ALK Positive nevű nonprofit szervezet elnöke, amely tüdőrákosoknak segít abban, hogy megfelelő kezeléseket kapjanak, és jobb legyen az életminőségük – olvasható a portálon.
Gina mindenkit arra sarkall, hogy hallgassanak a megérzéseikre, és akkor is küzdjenek az igazukért, ha senki sem hisz bennük. Azt is szeretné, ha az emberek máshogy gondolnának a tüdőrákra. „Amikor megtudják, hogy érintett vagyok, rögtön azt kérdezik, hogy dohányzom-e. Nem az a lényeg, miért alakult ki a betegség, azt kell kitalálni, hogy hogyan kezeljük. Senki sem érdemli meg, hogy beteg legyen. Azt kívánom, az orvosok, akik félrediagnosztizáltak engem, bárcsak alaposabban megvizsgáltak volna. Talán akkor egy korábbi stádiumban elkaphattuk volna a rákot” – mondja Gina.