Belföld
Történelmi léptékű a hároméves bérmegállapodás + VIDEÓ
A munkavállalói és munkaadói oldal számára is fontos dokumentumot Orbán Viktor miniszterelnök is ellátta kézjegyével
A megállapodás szerint hét százalékkal nő a garantált bérminimum, és kilenc százalékkal nő a minimálbér 2025-ben – jelentette be Perlusz László. Mint részletezte: a 2026-os és 2027-es években pedig 13 és 14 százalékos minimálbér-emelés lesz.
Mészáros Melinda, a független szakszervezetek demokratikus ligájának elnöke nyilatkozatában rámutatott: nagyon nehéz tárgyalássorozat eredményeként született meg a következő évekre szóló bérmegállapodás, hiszen az idei évben a szomszédunkban zajló háború hatásai miatt különösen nehezített terepen kellett mozognia a feleknek. Az elnök azonban megköszönte a tárgyalásban részt vevő felek azon korrekt együttműködését, amelynek eredményeként hétfőn a megállapodás aláírásra kerülhetett.
A miniszterelnök nyilatkozatában rámutatott: az megállapodás érdekében „nagy csaták dúltak”, amelynek két oka van: az egyik, hogy a kormány nem irányítója ezeknek a tárgyalásoknak. A kormány felfogása úgy összegezhető Orbán Viktor szerint, hogy a piac két legfontosabb szereplője a két fél: akik a munkát adják és akik a unkát elvégzik. Nekik vannak demkratikusan megválasztott képviselőik, „és az a jó, ha a kormánynak minél kevesebb szerepe van a bérmegállapodásokban”.
„Mi ott jövünk be a képbe, hogy nem mindig sikerül ezt a két, egymástól eltérő szempontot, a munkaadókat és a munkavállalókat rövid idő alatt eljuttatni megállapodásközeli helyzetbe. Ilyenkor kell kormányzati segítség” – mutatott rá a kormányfő.
Olyankor leginkább az szokott történni, hogy „azt kérik, hogy ahhoz, hogy bizonyos béremelkedések megszülethessenek, ahhoz az állam vegyen vissza a beszedett adók mértékéből, mert akkor könnyebben tudják a munkaadók és a munkavállalók megkötni a megállapodásukat” – részletezte a miniszterelnök.