Belföld
Zombor: Mindenkinek igaza van
A gazdasági válság idején erején felül juttatott forrást az egészségügynek a kormány, de ez nem elég – mondta az államtitkár
Úgy működik ma az egészségügyi ellátórendszer, hogy tulajdonképpen mindenkinek igaza van: a kormánynak abban, hogy a válság idején erején felül juttatott forrást az ágazatba, a benne dolgozóknak abban, hogy ez nem elég, és nem javultak a munkakörülményeik. Minden oldalról nagy a nyomás – fogalmazott tegnap Zombor Gábor a Világgazdaság szakkonferenciáján. Az egészségügyért felelős államtitkár rámutatott, hogy huszonöt éve várat magára a rendszeren belüli prioritások és források meghatározása. Éppen ezért – folytatta – ki kell szabadítani az ágazatot a politikai csapdából, és egyezségre kell jutni abban, hogy milyen egyértelmű alapvetések mentén szerveződik a munka, illetve hogy az ellátórendszert így vagy szűkebb formában, nagyobb ráfordítással tudja-e biztosítani az állam.
Zombor Gábor beszélt arról is, hogy az unión belül még mindig Magyarországon a legalacsonyabb az egészségügyre fordított GDP-arányos költés, s a rendszerben dolgozók bére továbbra is az uniós átlag alatt van. Jelezte, tudni kell azt is, hogy a már lezárult és még zajló, összesen ötszázmilliárd forintos infrastruktúra-fejlesztés zömében olyan területeket érintett, ahol harminc-negyven éve semmilyen felújítási munka, jóformán még karbantartás sem történt. Meglátása szerint kiegyensúlyozott helyzetet teremtene, ha még kétszáz-háromszáz milliárdot „bele lehetne tenni” a rendszerbe, azonban – ismerte el – arra nincs lehetőség, hogy jelentősen növeljék a közkiadásokra fordítható forrásokat.
„Előállt egy olyan helyzet, hogy mindenki tudja, mit kell csinálni, de ennek olyan politikai kockázatai vannak, ami megfogja a folyamatot, ezért állandó önbecsapási állapotban vagyunk” – fogalmazott az államtitkár, majd hozzátette, jó lenne hosszú távú megállapodást kötni a dolgozókkal és kormányzati garanciával bemutatni, ha most nem is tudják teljes egészében rendezni a helyzetet, egy ötéves időtávban már sokkal inkább.
Megemlítette azt is, hogy a mindig példaként felhozott visegrádi négyek közül Csehország is hasonló gondokkal küzd, ott is súlyos probléma az orvoselvándorlás, amire nem találják a megoldást, de Romániában is „tragikus a helyzet”. Jelezte, parlamenti vitanapot fognak tartani az egészségügyről.
Taktikai medicina
Sikerrel dolgozta ki a taktikai medicina rendszerét a Terrorelhárítási Központ (TEK) – jelentette be tegnap Zombor Gábor. Az egészségügyért felelős államtitkár úgy fogalmazott, a szakterület, amely „természeténél fogva sokak előtt rejtve marad”, komoly fejlődésen ment át. A taktikai medicina a sürgősségi egészségügyi ellátás speciális szakterülete, fő célja pedig az életmentés, amelyre a speciálisan képzett szakembereknek extrém körülmények között is képesnek kell lenniük.