Belföld

Visszautasította a Ház a Sargentini-jelentést

A baloldali pártok ellenezték a határozatot. Kiderült, hogy kik azok, akik Magyarország, és kik azok, akik a brüsszeli elit érdekeit képviselik – mutatott rá Kocsis Máté

A nemzeti önrendelkezés elleni súlyos támadásnak nevezte a Sargentini-jelentést a Fidesz frakcióvezetője, miután az Országgyűlés megszavazta az arra válaszul készült határozatot. A kancelláriaminiszter pedig jelezte, a kormány még a héten az EU luxembourgi bíróságához fordul az Európai Parlament eljárása miatt.

szavazas
Elsöprő támogatást kapott az indítvány (Fotó: Hegedüs Róbert)

Elfogadta a parlament a Magyarország szuverenitásának megvédéséről és az országgal szembeni rágalmak visszautasításáról szóló, a Sargentini-jelentés elleni határozatot. Ebben felszólították a kormányt, hogy ne engedjen a zsarolásnak, utasítsa vissza a Magyarországot ért valótlan vádakat, és jogi úton is lépjen fel a csalással elfogadott, hazánkat rágalmazó jelentéssel szemben. A képviselők 129 igen szavazattal, 26 nem ellenében, 18 tartózkodás mellett fogadták el a dokumentumot.

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a szavazást követően hangsúlyozta, a határozat az Országgyűlés hetvenöt százalékának a támogatását élvezte, sőt, „európai számítás szerint” – a tartózkodó szavazatok figyelembe vétele nélkül – ennél is többen, a Ház nyolcvanhárom százaléka támogatta a javaslatot. Súlyos támadás érte a nemzeti önrendelkezésünket, ezért az Országgyűlés felkérte a kormányt, hogy minden eszközzel lépjen fel ez ellen, hiszen nem hagyhatjuk, hogy Brüsszel bármilyen stratégiailag fontos területen jogokat vonjon el tőlünk” – hívta fel a figyelmet. Úgy vélte, ismét kiderült, hogy az Országgyűlésben kik azok, akik Magyarország, és kik azok, akik a brüsszeli elit érdekeit képviselik. A baloldali pártok ellenezték a határozatot, amit elítélünk – mutatott rá.

Jelezte azt is, hogy nem a Sargentini-jelentés volt az utolsó támadás Magyarországgal szemben. „Azért támadnak minket, mert más álláspontot képviselünk a bevándorlás kérdésében, mint a most még hatalmon lévő brüsszeli elit. A magyar választók azonban világos mandátumot adtak bevándorlás kérdésében a kormánynak” – hívta fel a figyelmet a tényre.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a sajtótájékoztatón felidézte, hogy a Sargentini-jelentésről szóló európai parlamenti szavazáson az EP saját szabályait vette semmibe, hiszen figyelmen kívül hagyták a tartózkodó szavazatokat. Ezért a kormány még a héten benyújtja az EU luxembourgi bíróságához a keresetét, amelyben annak megállapítását kéri, hogy az EP a jelentést érvényesen nem fogadta el.

A kancelláriaminiszter elmondta, Európában egyre többen ismerik fel az EU egészére vonatkozóan azt a veszélyt, hogy ha egyes országokat politikai különvélemények miatt lehet elítélni, és politikai állásfoglalásokat jogállami köntösben megfogalmazni, akkor az hosszú távon szétverheti az európai együttműködést. „A kormány az Európai Bizottsággal (EB) eddig is tudta rendezni valamennyi vitás kérdését párbeszéd útján, ha pedig erre nem volt lehetőség, akkor az Európai Bíróság hozott ítéletet, amit pedig tiszteletben tartottunk. Maga az EB sem képviseli azt az álláspontot, hogy indokolt lenne hazánkkal szemben a hetedik cikkely szerinti eljárás megindítása” – hívta fel a figyelmet. Hozzátette: egész Európa érdeke, hogy vagy a bírósági eljárás során bizonyosodjon be a szabálytalan elfogadás, vagy pedig a lehető leghamarabb zárják le a Magyarországgal szemben a migrációs álláspontja miatt zajló eljárást. Ismét nyomatékosította, hogy „mi Európában ma a megértést és a toleranciát képviseljük a kirekesztéssel és az intoleranciával szemben. El tudunk fogadni a miénktől eltérő álláspontot a migráció ügyében, de ahogy mi nem kívánunk beleszólni abba, hogy más ezt a kérdést hogyan kezeli, úgy – a választók felhatalmazása alapján – a magyar Országgyűlésnek is kizárólagos jogköre, hogy döntsön ezekben a kérdésekben, így abban, hogy kivel kívánunk együtt élni és kivel nem” – hangsúlyozta. Gulyás Gergely egy, az Alternatíva Németországnak (AfD) és a Fidesz esetleges szövetségére vonatkozó kérdésre jelezte, az Európai Néppártban a Fidesz és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) testvérpártok, és „nincs okunk szövetségest váltani”.

Tóth Bertalan, az MSZP elnöke, frakcióvezetője tegnap arról beszélt, hogy a Sargentini-jelentés a magyar emberek jogfosztásáról szól, és az EP kétharmada kiállt az európai értékek mellett, melyeket korábban még a Fidesz is képviselt. Hozzátette, az MSZP és a Párbeszéd tizenkilenc pontos javaslatával helyre lehetne állítani a demokráciát Magyarországon, és elejét lehetne venni a hetedik cikkely alapján indított eljárásnak.