Belföld

Visszatérés a keresztény értékekhez

Rogán Antal: A nemzetek ellenében nem lehetséges egységesíteni Európát

A megújulást csak a keresztény értékekhez való visszatérés jelentheti az ismét válságokkal küzdő Európának – hangoztatta Rogán Antal Konrad Adenauer mellszobrának budapesti avatóján. A miniszter szerint a migrációs krízis megoldása ugyan az egység, de nem az uniformizálás, a felülről erőltetett kvótarendszer, hanem a határok közös védelme révén.

Adenauer
Hans-Gert Pöttering és Rogán Antal a városligeti szoboravatón (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

Európának kétezer éves története során sokszor kellett megújulnia, és erre mindig képes volt, ezért tudott fennmaradni. Ezek a megújulások mindig visszatérést jelentettek az eredeti keresztény értékekhez. Európának ma is teljesen meg kell újulnia, ha Európa akar maradni, ha meg akarjuk őrizni az európai egységet – erről beszélt Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter a budapesti Konrad Adenauer út és -mellszobor avatási ünnepségén, a Városligetben.

Rogán az MTI beszámolója szerint kifejtette, Európa megújulása sosem arról szólt, hogy új erkölcsi és kulturális gyökerek kellenek a keresztény gyökerek helyett. Mindehhez azonban nem kell mindenkinek hívő kereszténynek lennie, hiszen a hitet nem lehet előírni, viszont ebben a civilizációban az ateista is keresztény, mégpedig kulturális értelemben. Adenauer annak idején ezt úgy fogalmazta meg, hogy Európa vagy keresztény lesz, vagy nem lesz. A fideszes politikus szerint az európai civilizációnak azért volt mindig vezető szerepe a világban, mert a keresztény hagyományokra épített, ám az elmúlt időben több, főleg baloldali párt hátat fordított három alapvető értéknek: a munkának, a családnak és a nemzetnek. Semmit nem tanultak a történelemből azok, akik szerint a nemzetek ellenében lehet egységesíteni Európát. A jelenlegi migrációs válság megoldása ugyan az európai egység, de nem az uniformizálás, a felülről erőltetett kvótarendszer, hanem a határok közös védelme – hozott aktuális példát a miniszter.

Adenauerről elmondta, a politikában azon kevesek közé tartozott, akiknek élete, munkássága szinte osztatlan elismerést vált ki az utókorból, akik történelmi teljesítményt vittek végbe. Európát már hét éve gyötrik különféle válságok, és nem véletlenül figyelnek most Adenauerra, hiszen ő egy másik súlyos európai válságkorszak idején átlátta, Európának gyökeresen meg kell újulnia, mert a tartós béke záloga egy újfajta egység lehet.

Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament volt elnöke, a Konrad Adenauer Alapítvány elnöke kiemelte: Brüsszel nem új Moszkva, az Európai Unió egy olyan kísérlet, amelynek keretében huszonnyolc ország, ötszázmillió ember a jogállamiság alapján együttműködik, az EU a jogon alapul, a jog hatalmát jelenti, és így haladnak a közös jövő felé. Vannak többségi döntések, ezt el kell fogadni, de mindenképpen figyelembe kell venni a kisebb országok véleményét. Kitért arra, nem lehet elfelejteni, hogy a közép-európai népek szabadságvágyának köszönhető a német egység. Ezt a tapasztalatot meg kell őrizni, bármilyen viták is legyenek az országok között.

A kereszténydemokrata Konrad Adenauer a Német Szövetségi Köztársaság alapító kancellárja volt, kancellárságának (1949-1963) alapvető lépései máig meghatározzák az immár egységes ország belső struktúráját és külpolitikai irányultságát. A francia külügyminiszter Robert Schuman-nal való együttműködése révén jöhetett létre az Európai Gazdasági Közösség, az EU „elődje”.