Belföld

Veszprémben új lendületet vehet a Fidesz

Többen is pályáznak az utcán most megjelent tömegre – véli a politológus

Önmagában a tüntetésekkel nem lehet erodálni a Fidesz-tábort – mondta lapunknak Kiszelly Zoltán politológus, aki szerint feltűnhetnek új pártok a politikai porondon, de ez a kérdés csak 2017-ben lehet érdekes. Úgy látja, a baloldali ellenzék továbbra sem alternatíva a választók számára.

tunti
Tüntetők a Kossuth téren, érdekcsoportok a háttérben (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Ugyanazt láthatjuk jelenleg, mint 2012-ben, amikor a Fidesz népszerűsége hasonlóan lecsökkent, de az ellenzék ebből nem tudott profitálni – mondta el a jelenlegi helyzetet elemezve Kiszelly Zoltán politológus. Hozzátette, az MSZP továbbra sem népszerű a választók között, akik még nem felejtették el az SZDSZ-szel való kormányzást, a neoliberális gazdaságpolitikát, amely nem vonzó. Az okok között említette azt is, hogy még mindig régi arcok vezetik a pártot, amelyet belső konfliktusok terhelnek és nem tud megújulni. A politológus szerint az olyan kis pártok, mint az Együtt vagy a DK – a baloldali kavalkád részeseiként – csak egymástól tudnak elvenni szavazókat, a bizonytalanok megnyerésére csak az LMP-nek és a Jobbiknak van esélye, mert bennük még nem csalódtak a választók. A radikális párt azonban látszólag elérte a plafont, így szintén csak megújulással tudna új választókat vonzani.

Kiszelly szerint van esély arra, hogy az eddigi pártok mellett újak jöjjenek létre és épüljenek fel. Példaként a Szolidaritást említette, amely először megpróbált a jelenlegi pártok fölé nőni, de miután ez nem sikerült, beálltak egy már létező erő mögé. Egy biztos: sokan pályáznak a most megjelent tömegre – szögezte le a politológus.

A tüntetéseken jelen levő új csoportok hátteréről Kiszelly elmondta: nyilván egy állam nem támogathat egy pártot, ám üzleti körök és érdekcsoportok igen. A hazai nagytőke például bejelentkezett Veszprémben, és ugyanúgy beállhat egy-egy jelölt mögé, mint egyes amerikai alapítványok. Arra a kérdésünkre, hogy mennyi idő lenne felépíteni egy új pártot, a politológus azt mondta, ezt elég a következő választások előtt, 2017-ben elkezdeni. Ha az embereknek „tele van a hócipője”, akkor szívesen szavaznak egy új alakulatra, erre számos nemzetközi példát láthatunk – hívta fel a figyelmet, hozzátéve, ehhez persze jó téma és jó nevek kellenek. Arra, hogy egy ilyen párt kormányképes lenne-e, Kiszelly úgy válaszolt: ez már másodlagos probléma, először mindenki nyerni akar. Ezzel együtt úgy véli, hogy önmagában tüntetésekkel nem lehet erodálni a Fidesz-tábort, inkább a szegénység vagy a korrupció hangsúlyozása válthat ki ilyen hatást. A veszprémi választás ezért lélektanilag fontos: ha februárban a Fidesz nyer, új lendületet vehet tavaszra, ha viszont az ellenzék kerekedik felül, akkor ők.