Belföld
Vádlott marad az utazó diplomata
"A politizálást most befejeztük" – utasította rendre a Fővárosi Törvényszék bírája Fürst Györgyöt
Fürst György, a VI. kerületi önkormányzat egykori alpolgármestere, a vagyongazdálkodásért felelős MSZP-s politikus az Andrássy út 47. és az Andrássy út 3. alatti palota eladásának előterjesztője tegnap a bizonyítási eljárást is értékelte a három éve tartó büntetőeljárásban a Fővárosi Törvényszéken. Tekintettel azonban az adventre, a karácsonyi készülődésre, azt ígérte, rövid lesz.
Ezt ugyan nem tartotta be, mert hosszasan fejtegette, hogy a bíróság lépésről lépésre haladt az eljárásban, így bebizonyosodott, hogy nem történt vagyonihátrány-okozás Terézvárosban, amikor 2004-ben az Andrássy úti palotákat eladták.
Fejtegetéséből kiderült az értékbecslő vallomása alapján, hogy a vád „elolvadt”, az Andrássy út 47.-nél a legelőnyösebb ajánlatot fogadták el. Ehhez képest az ügyészség az említett ingatlannál 127, míg az Andrássy út 3. alatt lévő Saxlehner-palotánál 587 millió forint kárt ír a vádiratban.
Fürst, aki Verók István volt szocialista polgármester halála után másodrendűként is az ügy fővádlottjává „lépett elő”, azt is hangsúlyozta, kétséget kizáróan kiderült, az önkormányzat csődben volt, amikor 2002-ben a fideszes városvezetéstől átvették a stafétabotot. „Amit csináltunk – mondta –, unortodox lépés volt.” A bíró a tárgyaláson többször is megjegyezte, hogy egyelőre a bíróságok feladata a bizonyítékok értékelése, s majd ha eljön az idő, ő ezt meg is fogja tenni. Fürstöt rendre is utasította, a „politizálást most pedig befejeztük” felszólítással.
A rendreutasításra azután került sor, hogy a fideszes Hassay Zsófiát, Terézváros jelenlegi polgármesterét hallgatta meg tanúként a bíróság. Hassay 2004-ben, az ominózus ingatlanok eladása idején ellenzéki képviselőként több társával tiltakozott a nagy értékű paloták értékesítésének formája ellen, ez ugyanis versenyeztetés nélkül történt. „Nem ördögtől való lépés volt az eladás, nem ezt kifogásoltuk, hanem a licit hiányát. Miután ezt lesöpörték, azt mondtuk, vegyék le napirendről a témát – mondta tanúként Hassay. – Erre sem voltak hajlandók, ekkor kontrollértékbecslést kértünk, hiába.”
Az Andrássy 47. esetében a parázs vita végén a fideszes képviselők maguk tettek vételi ajánlatot a testületi ülésén, hogy „ilyen hozammal, mint amilyennel az MSZP-s és SZDSZ-es képviselők, csak bankrablók dolgoznak”, ám ez sem ért semmit.
A bíró azt kérdezte a tanútól, hogy az Andrássy út 3. esetében miért volt csendesebb az ellenzéki tiltakozás, amire Hassay azt felelte, a hatalmon lévők „kifárasztásos technikával” dolgoztak, az ingatlanügyeket mindig a testületi ülés végére tették. Hassay a Saxlehner-palota eladásáról elmondta, a Fürst által készített előterjesztéshez csatoltak ugyan értékbecslést, amelyben az egyébként jó állapotban lévő épület felújításának költségeit 77 millió forintban határozták meg, ám a testületi előterjesztésben már 240 millió forint szerepelt.
„Fel lehet ugyan újítani egy épületet úgy is, hogy a kilincs aranyból készül – mondta a polgármester –, de nem közpénzből, hiszen a felújítás költségeit a vevő levonhatja vételárból.” A palota 328 millió forintért kelt el, s egy olyan vevő nyújtott be rá vételi ajánlatot 2004. június 7-én, akinek bejegyzési kérelmét csak másnap, június 8-án fogadták be a cégbíróságon, ám Fürst – miközben az ajánlatot nem is iktatták – még aznap előterjesztést készíttetett az eladásra.
Fürst Hassay tanúvallomását követően azt próbálta bizonygatni, hogy a tanú elfogult, s ennek alátámasztására egy kampányanyagot mutatott be, amelynek impresszumában a polgármester mint felelős kiadó és a Fidesz kerületi elnöke szerepel. A vádlott Hassay képzettségéről tudakozódott, s miután kiderült, hogy francia-magyar szakos tanár, azt bizonygatta, hogy egzisztenciális érdekből támadja őt a tanúvallomásában, mivel a tanárok fizetése sokkal alacsonyabb, mint a polgármestereké. Egyébként Fürstnek, a Közép-Afrikai Köztársaság utazó nagykövetének tegnap nem volt jó napja, mert a bíróság ismételten elutasította beadványát, amelyben diplomáciai mentességet kért.