Belföld

Utórengések az égetőmű ügyében

Vádemelési javaslattal zárta le az ausztriai ügyészség a BEGAS vezetőivel szemben indult eljárásban három éve tartó nyomozást

Bár az erőteljes magyar fellépés nyomán végül ejtették a Heiligenkreuz mellé szánt szemétégető terveit, az általa keltette hullámok még most sem csillapodnak. Jelen állás szerint hét volt BEGAS-alkalmazott ellen készült el a több mint százhúsz oldalas vádirat.

Immár három esztendeje tart a BEGAS exvezetői elleni nyomozás. A vizsgálatok nagy része lezárult, összesen hét személy ellen készült el a több mint százhúsz oldalas vádirat – amely alapján négyen akár tíz év szabadságvesztésre számíthatnak. Mint többször beszámoltunk róla, a Heiligenkreuzba, közvetlenül a magyar határ mellé tervezett hulladékégető fő „zászlóvivői” az akkori BEGAS elnökségi tagjai, Rudolf Simandl kereskedelmi igazgató és Reinhard Schweifer műszaki igazgató voltak. Megírtuk, 2012-ben pattant ki az a botrány, amely visszaélések sorozatát állapította meg, amikor a két vezetőt a BEGAS új tulajdonosa és jogutódja, az Energie Burgenland elbocsátotta. A legújabb fejleményekről a közelmúltban az ORF Burgenland adott ki két közleményt. Ezekből kiderül, az osztrák korrupciós államügyészség az eisenstadti tartományi bíróságon adta be a keresetét.

A fővádlott Rudolf Simandlnak és két társának hivatali visszaélés, sikkasztás, üzletszerűen elkövetett csalás, ajándékok elfogadása vádjával kell bíróság elé állniuk. A vádirat még önhatalmú fizetésemelésről, magánutak kilométerpénzeinek a kifizetéséről, a magyarok által kifogásolt biomassza-erőmű saját számlára történő jutalékainak kifizetéséről, privát kiadások és vásárlások vállalati elszámolásáról is szól.
Az okozott kár több mint négymillió euró, azaz 1,3 milliárd forint. Mint az ügyészség állítja, Simandl házának építése során is keverednek a magán- és vállalati szálak. Alapos a gyanú arra is, hogy a hulladékégető tervezésére csaknem egymillió euróval többet számoltak el. Szabálytalanságokat állapítottak meg a nyugdíjának kifizetésével kapcsolatban is. Simandl már hárommillió eurót visszafizetett az Energie Burgenland számlájára.

A büntetőeljárás néhány hónap múlva indulhat, Simandl ügyvédje panasszal élt a vádemelés ellen, és közölte, védence nagyon beteg. Ha ezt egy szakértő is megállapítja, és tárgyalásképtelennek minősíti, nem kezdődhet el a büntetőeljárás – ám az ORF Burgenland szerint mindez csak ügyvédi fogás. A sors iróniája, hogy 2007-ben két feltételezett megjegyzés miatt ők indítottak pert hírnévrontás címén az égető felépítését ellenző magyar Pronas öt akkori vezetőségi tagja ellen hatvanezer euró, azaz 16 millió forint értékben – ám igényüket nem tudták érvényesíteni. Simandl korábban azzal is védekezett, hogy 1,3 millió euró csúszópénzzel, azaz durván 370 millió forinttal hallgattatta el a magyar ellenzőket. Jelenleg a bécsi legfelsőbb bíróság vizsgálja felül, hogy a korrupciós államügyészség által feltárt tények megalapozzák-e a vádemelést, és hogy induljon-e a büntetőeljárás Eisenstadtban.