Belföld

Újragondolt hatáskörök

Nem tartja elvetendőnek Póta György, hogy a háziorvosokat sportorvosi jogosítványokkal ruházzák fel, ám csak bizonyos feltételekkel tudja elképzelni a bevezetést

Üdvözlendő, hogy az öt évnél régebb óta megszerzett praxisok eladásakor nem kell személyi jövedelemadót fizetni, ám a sportorvosi igazolások háziorvosi hatáskörbe utalását fenntartásokkal kezeli Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.

háziorvos 20170719
Külön sportegészségügyi hálózatot javasolnak a háziorvosok (Fotó: Varga Imre)

Hivatalosan is jelezték már a háziorvosoknak, hogy az idén immár negyedszer folyósított plusz százharmincezer forintos támogatást, amely ebben az évben június 1-jétől esedékes, kis csúszással ugyan, de mindenkinek átutalják – mondta lapunknak Póta György, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke (HGYE). Jelezte azt is, a késés oka, hogy az erről szóló rendeletet a Magyar Közlönyben még nem hirdették ki, addig pedig a pénzt sem tudja elküldeni a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő.

Az elnököt kérdeztük arról a nemrég bejelentett tervről is, amely szerint az „amatőr” sportolók, vagyis a helyi sportegyesületek tagjai orvosi igazolásának kiállítását a háziorvosok hatáskörébe utalnák. Póta György szerint az elképzelés, hogy átalakítsák a sportegészségügyi hálózatot, nem elvetendő, sőt, korábban volt már ilyen kezdeményezés, ám a megközelítést nem tartja megfelelőnek. Álláspontja szerint azoknak az amatőr sportolóknak, akiket nem szakági szövetség, hanem helyi egyesület igazol le, vagyis „bírják a mindennapos testnevelést az iskolában”, elegendő lenne, ha az iskolaorvos egy, a számukra kialakított vizsgálati protokoll szerint igazolná az alkalmasságukat az egyébként is elvégzett iskolaorvosi vizsgálatok alkalmával. Rámutatott, azzal, hogy a háziorvosi rendelőket ilyen jogosítványokkal ruháznák fel, több aggály is felmerült. Például az, hogy az igazolás kiállításához szükséges vizsgálatokat nem tudják a háziorvosok elvégezni, mivel nincs náluk EKG, amely nélkül nem elfogadható egy ilyen dokumentum. Másrészt azoknak az alapellátó orvosoknak, akiket ezzel a feladattal bíznának meg, mindenképpen valamilyen különbözeti szakvizsgát kellene tenniük, a legjobb pedig az lenne, ha külön gyermek- és felnőtt-sportegészségügyi hálózatot hoznának létre kerületenként vagy településenként. Ehhez természetesen – folytatta – külön finanszírozás is szükséges, hiszen „igazságtalan lenne, ha a sportegyesületeknél megmaradna az a pénz, amelyet egyébként erre kellene költeniük, a háziorvosoknak viszont „ingyen” kellene egy újabb pluszfeladatot vállalniuk.

A kérdésről összességében Póta György úgy vélekedett, egyáltalán nem elvetendő, ám csak bizonyos feltételekkel tudja elképzelni a bevezetést.

Azzal kapcsolatban, hogy a jövőben nem kell személyi jövedelemadót fizetni az öt évnél régebben megszerzett praxisok eladása után, az elnök azt mondta, a cél bizonyára az egyébként nehezen működő körzetadásvétel megkönnyítése volt, amely mindenképpen üdvözlendő.