Belföld
Újra gyűlnek a települések tartozásai
Önkormányzati cégeknél halmozódik az adósság
A belügyminiszter emlékeztetett, a közelmúltban 2078 önkormányzat adósságát vállalta át az állam összesen 1368 milliárd forint értékben – ekkor abban bíztak, hogy sikerül megfékezni az eladósodásukat. Ez tévedés volt, ugyanis ha az önkormányzatok maguknál nem tudnak, a vállalataiknál halmoznak fel tartozást. Ismertette: a százszázalékos tulajdonban álló cégeknél hatszázhúszmilliárd, a tíz-ötven százalék közötti önkormányzati tulajdonúaknál pedig 382 milliárdos az adósság mértéke, azaz 1002 milliárd forintos „kétes hiány” áll fenn.
A miniszter szerint meg kell vizsgálni, ezek a cégek képesek-e kigazdálkodni az összeget, hogy ne megint az államnak kelljen helytállnia. Úgy vélte, az önkormányzatok „gondolkodásában” gyakran nem jelenik meg az a felelősségtudat, hogy a közt szolgálják, s annak pénzével kell gazdálkodniuk. „A jó gazda gondosságával kell eljárniuk, de ki kell építeniük belső kontrollrendszerüket is” – hangsúlyozta Pintér. Beszélt arról is, hogy az önkormányzati vezetők, a polgármesterek, a képviselők vannak leginkább kitéve a korrupció kísértésének, és nehéz nemet mondaniuk, mivel nemcsak anyagiakról van szó, hanem barátságokról, együttélésről, arról a kapcsolatrendszerről, amelyben élnek, „ám tudniuk kell, hogy mindig a nem a helyes válasz”.
Domokos László, az ÁSZ elnöke elismerte, hogy az önkormányzati vezetők nehéz helyzetben vannak, amikor saját vállalataikkal tárgyalnak, mivel a vállalati szféra támogatást kijáró, lobbista rendszerré vált, a többségük pedig „a segélyezésre szocializálódott”. Megoldásként azt javasolta az önkormányzatoknak, hogy saját belső ellenőrzési rendszerüket terjesszék ki vállalataikra is.