Belföld
Tovább bővül a közfoglalkoztatás
Havonta átlag húszezerrel lehet több résztvevő, mint az idei programokban, a költségvetés erre kétszázhetvenmilliárdot szán

A téli közfoglalkoztatás keretében decemberben mintegy 142 000, januárban 138 000, februárban pedig 134 000 fő munkavégzése biztosított – erősítette meg a Belügyminisztérium (BM) lapunk megkeresésére. Az egyelőre tervezett létszámok jelentősen meghaladják az előző évi adatokat, ráadásul a számok tovább emelkednek egy több mint 28 000 fős TÁMOP-projekt (az uniós finanszírozású, több programot is magába foglaló kezdeményezés teljes neve: Társadalmi Megújulás Operatív Program) képzései révén. A tárca szerint így az idei esztendő tekintetében az éves foglalkoztatás tizenkét havi bontásban számolt havi átlagában megközelíti a kormányzati elvárás szerinti kétszázezer főt.
A legfeljebb 2015. február 28-ig tartó téli programok következő évre áthúzódó pénzügyi kihatása huszonhárommilliárd forint, ezzel együtt az ide kapcsolódó, 2014. december 1. és 2015. március 31. között megvalósuló képzésekhez szükséges pénzügyi fedezet, konkrétan több mint tízmilliárd forint is rendelkezésre áll. Ezentúl folytatódnak az országos közfoglalkoztatási programok, a kistérségi startmunka-mintaprogramok, a hosszabb időtartamú közfoglalkoztatási programok, valamint az egyéb értékteremtő mintaprogramok is (lásd keretes írásunkat), a minisztérium közlése szerint most jellemzően azok a projektek mennek tovább, amelyek télen is végezhető tevékenységeket tartalmaznak.
A jövő évi büdzsé tervezetében a közfoglalkoztatási célok megvalósítására kétszázhetvenmilliárd forint szerepel, amely negyvenmilliárddal meghaladja az idei előirányzatot. E forrás biztosítása esetén – a BM számításai szerint – a 2015-ben közfoglalkoztatottak átlagos havi létszáma kétszázhúszezer fő körül alakulhat.
Tudatták azt is, a tárca rendszeres nyomon követéses vizsgálatot végez a programot befejezők körében. Ennek alapján tavaly 32 643 fő dolgozott az elsődleges munkaerőpiacon a befejezést követő száznyolcvanadik napon, ez a vizsgált állomány tizenhárom százalékát jelentette.

Ami a képzéseket illeti: a kormányhivatalok munkaügyi központjai a Belügyminisztérium koordinálásával, egyeztetve a közfoglalkoztatókkal és a versenyszféra résztvevőivel, felmérték a munkaerő-piaci képzési szükségleteket. A jelentkező igényeket – amelyek most elsősorban OKJ-s, illetve ráépülő szakmai képzések vonatkozásában mutatkoztak – szem előtt tartva történt a tervezés a korábbi célrendszerhez illeszkedve, hogy tovább növeljék a munkaerőpiacon hátrányban lévők foglalkoztatását. A cél elérése érdekében százötvenkét szakirányban, hatvanhat intézmény bevonásával valósulhat meg képzés.
Lehetőség nyílt ezúttal arra is, hogy azon személyek esetében, akik korábban alapfokú iskolai végzettség megszerzésére irányuló, vagy alapkompetencia-képzésben vettek részt, s azt eredményesen elvégezték, további szakmai képesítést biztosító képzés eredményeként növeljék elhelyezkedési esélyeiket az elsődleges munkaerőpiacon – tervezi a minisztérium.
Régiós és országos szintű projektek
A Belügyminisztérium (BM) adatai szerint a közfoglalkoztatási programok egy része országos szintű, így a vízügyi igazgatóságok, az állami és magán-erdőgazdaságok, a Magyar Közút Nonprofit Kft., a Nemzeti Park Igazgatóságok, a különböző rendészeti, katasztrófavédelmi szervek és a vasúti pályahálózat-működtető szervezet is részt vesz bennük. Mindezt kiegészítik a kistérségi startmunka-mintaprogramok, továbbá a hosszabb időtartamú közfoglalkoztatási programok. A tárca szerint a téli időszakban a közfoglalkoztatottak bekapcsolódnak az önkormányzatok intézményi működéséhez szükséges feladatok elvégzésébe. (Ezek: közterületek takarítása, lombseprés, hóeltakarítási munkák, az intézmények téli karbantartási munkálatai, a fával történő fűtés megoldása, a belterületi közlekedési útvonalak, járdák, kerékpárutak síkosságmentesítése, továbbá szociális jellegű tevékenységek.) Az úgynevezett értékteremtő mintaprogramok a következők: digitalizálás, varrodai program, szegregátum, illetve teleprehabilitáció, útkarbantartás. A minisztérium idesorolja a szociális földprogramot is, amelynek keretében növénytermesztéssel és állattartási, tenyésztési feladatok végrehajtásával elsősorban a közétkeztetést végző konyhákat látják el termékekkel.