Belföld
Több pénz jut jövőre köznevelésre, sportra és felsőoktatásra is
Konszolidálhatják az iskolafenntartó működését
Szintén nő a sport 2016-os támogatása, ám a területre szánt források egy része más minisztériumok költségvetésénél is megjelenik. Balog megerősítette, folytatódik a pedagógusok béremelése, amire húszmilliárdot különítettek el a Klebersberg Intézményfenntartó Központ (Klik) jövő évi költségvetésében, az intézkedés pedig összesen százötvenháromezer tanárt érint.
Sipos Imre köznevelési helyettes államtitkár a tájékoztatón kiemelte, a pedagógusok minősítési rendszerének köszönhetően januártól több mint huszonkétezer oktató lépett magasabb kategóriába, ez a szám jövőre tizenötezerrel bővül.
A tárcavezető felidézte, az iskolák állami fenntartásba vétele teljesen lezárult, a Klik átszervezésével pedig kiszámíthatóbbá és gazdaságosabbá vált a működés. Kijelentette, júliustól a szakképzési rendszer leválik az Emberi Erőforrások Minisztériumáról, ám ez nem jelenti azt, hogy kikerül a köznevelési rendszerből. Hozzátette azt is, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium felügyelete lehetőséget teremt arra, hogy konszolidálják a Klik működését az elmúlt évek tapasztalatai alapján. Balog Zoltán kitért az ingyenes tankönyvek kérdésére is – beszámolója szerint a 2016/17-es tanévben már mindenki ingyen kapja a tankönyvet az általános iskola első négy osztályában, összesen pedig hétszázezren jutnak térítésmentesen vagy támogatással a kiadványokhoz.
Simicskó István sportért felelős államtitkár a jövő évi büdzsével összefüggésben kiemelte, folytatódik a mindennapos testnevelés kiterjesztése és a felkészülés a riói olimpiára. Emellett fontos cél – folytatta –, hogy Magyarország minél több rangos sporteseményt rendezzen, illetve komoly sportdiplomáciai sikerként értékelte, hogy hazánk ad otthont a 2016 őszén az európai sportminiszteri találkozónak.