Belföld

Tízezrek emlékeztek Szent Mártonra

Kövér László: Veszélybe kerültek mára az Európát megalapozó, majd összetartó keresztény értékek, de vannak még tartalékaink

Napjaink gondjairól is szó esett az ezerhétszáz éve született Szent Márton emlékére hirdetett tematikus év hétvégi, nagyszabású rendezvényén Szombathelyen. Erdő Péter bíboros szerint a szent emlékezete sok népet összeköt a kontinensen.

Szt-Marton-nap
Dominik Duka Ferenc pápát képviselte a szertartáson (Fotó: MTI/Varga György)

Több tízezren vettek részt a szombaton kezdődő kétnapos Szent Márton-találkozón Szombathelyen. Az ezerhétszáz éve született szent idei emlékévének kiemelt eseményén ott volt mások mellett Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Lezsák Sándor parlamenti alelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke is, aki a távirati iroda beszámolója szerint újságíróknak úgy nyilatkozott, ma veszélyben vannak azok a keresztény értékek, amelyek Európát létrehozták és ma is összetartják. Szent Márton nemcsak egyházi ember volt, nemcsak az evangéliumot hirdette, de annak a folyamatnak is a részese volt, amely Európát mint közösséget létrehozta, a kereszténység alapjaira állította. Napjainkban azonban úgy tűnik, mintha Európa megfeledkezne saját alapjairól. Ha pedig szántszándékkal szedik fel és rombolják az alapokat – hangsúlyozta –, akkor Európának nem lesz hosszú jövője. A fideszes politikus kiemelte, Kelet-Közép-Európának, s benne Magyarországnak is van még tartaléka a keresztény értékrendből.

Az ünnepi nyitó szentmisét az Emlékmű-dombon Ferenc pápa személyes küldötte, Dominik Duka prágai bíboros-érsek celebrálta, és jelen volt rajta a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia majdnem minden tagja, továbbá a szomszédos országokból és Európa számos más országából is érkeztek egyházi méltóságok. Erdő Péter bíboros a szertartás előtt a távirati irodának elmondta: ma is van annak üzenete, ahogyan Szent Márton, a katonaemberből lett püspök saját egyszerű életstílusát megtartva segíteni igyekezett a szegényeken, de aktuális az is, ahogy szabadon mozoghatott a hitben és a kultúrában Kelet- és Nyugat-Európa között. „Benne egyszerre tiszteljük a keresztény püspököt, és tiszteljük az európait, az európaiságot, emléke ma is sok népet összeköt a kontinensen” – fogalmazott.

Szentbeszédében Dominik Duka kiemelte: Márton volt az első, aki Isten és az emberek iránti szolgálatával érte el a szentséget. Római tiszt fia volt, a neve is erre utal. Mars ugyanis hadisten volt, Szent Márton azonban a béke követeként és segítőként vonult be a történelembe, figyelmességével és a felebarátai iránti szerető szolgálattal tüntette ki magát. A küldött szólt arról is, a szentatya szerint bonyolult helyzetben, lassacskán közelítő háborús konfliktusban élünk, ám ez tanít is bennünket. „A békéhez és a boldog élethez vezető út azt jelenti számunkra, hogy készen kell állnunk a segítségnyújtásra, ugyanakkor ne felejtsük el a múltért való felelősségünket sem, hogy így hitünket szabadságban és kölcsönös tiszteletben élhessük a jövőben is” – fogalmazott a prágai bíboros-érsek.


„Nem lehet jobbá bombázni a világot”

Jézushoz hasonlóan Szent Márton is az emberek kibékítésére törekedett, mert hitte: nem legyőzni, hanem meggyőzni kell másokat, nem elpusztítani másokat, hanem párbeszéddel továbbvinni a világot – mondta előadásában Böjte Csaba ferences szerzetes, megjegyezve, alakjára a migránsválság idején is érdemes figyelni, mert csak a „békeszerző szentek imádságos példája lehet az egyház válasza”. A Magyar Kurír beszámolója szerint egyebek mellett úgy fogalmazott, ahogyan „faragókéssel, láncfűrésszel nem tudunk akácmézet nyerni, azt a fa maga ad, ha a napfény átöleli és az eső öntözi, úgy az emberekből sem lehet kikényszeríteni a jót”. Vagyis az amerikai katonák sem tudták jobbá tenni Irakot vagy Afganisztánt, nem lehet jobbá bombázni a világot – hangsúlyozta. Jézus Krisztus azonban nem bóvlit árul, s ha keresztény vagyok, hinnem kell a szeretet gyógyító erejében – hangoztatta előadása végén Böjte Csaba.