Belföld
Tizennyolcmillióval tartozik még a roma szervezet iskolája
Hangos viták a nemzetiségi önkormányzat ülésén
Ismét viharos, személyeskedésektől sem mentes közgyűlést tartott a Fővárosi Roma Nemzetiségi Önkormányzat (FRNÖ). Míg augusztusban a Lungo Drom-os Farkas Vilmos javaslatára az MSZP-s kötődésű Csóka János Pált választották meg az amúgy szintén Lungo Drom-os, ám posztjáról váratlanul lemondó Lakatos László helyett elnöknek, a tegnapi tanácskozáson éppen Farkas, illetve Nagy Sándor alelnök támadta Csókát. Kifogásuk: továbbra is tisztázatlan az FRNÖ által még az előző, Makai István elnök nevével fémjelzett ciklusban fenntartásba vett Európai Üzleti Polytechnikum gazdálkodása, amellyel kapcsolatban az új elnök sem ad érdemi tájékoztatást. Augusztusban egyébként még Balogh Artúr képviselőnek, sőt magának Csókának is aggályai voltak ezzel kapcsolatban, akkor még a korrupció kifejezés is elhangzott, miután kiderült, tízmilliós nagyságrendű tartozása van az iskolának.
Ezúttal azonban maga Csóka javasolta, majd szavaztatta meg – Farkas és Nagy tiltakozása ellenére – a történtek kivizsgálására létrehozott vizsgálóbizottság feloszlatását, továbbá Purebl Balázs igazgató mandátumának öt évvel való meghosszabbítását. Az elnök ezt azzal indokolta, hogy a Magyar Államkincstár után a kormányhivatal is mindent rendben talált. „Bravó Laci, már tudom, ki ellen kell harcolni” – vetette oda Farkas Vilmos Lakatos Lászlónak, miután szembesült vele, az előző elnök, valamint fia, Lakatos Mihály, szintén megszavazza az utód által tett javaslatokat.
Farkas és Nagy amúgy az ülés során több alkalommal is a testület vezetése szemére vetette, nem kapnak elégséges információt a szerintük most már harmincmillió forinttal eladósodott intézményről. Ráadásul nem is romák járnak oda – hangzott el. Ezzel kapcsolatban lapunk érdeklődésére Purebl annyit mondott, folyamatban van az intézmény nemzetiségivé nyilvánítása, amely jelentős állami támogatással járna. Ehhez azonban szükség volt arra, hogy megkezdhessék a fenntartó önkormányzaton belüli viták miatt csúszó adósságtörlesztést. Úgy véli, a régóta esedékes döntések nyomán végre rendeződhet az iskola helyzete, a tartozás pedig „csupán” tizennyolcmillió forint. Nagy Sándor szerint azonban korántsem tisztázódott minden, az iskola könyvelőjének képesítését továbbra is firtatnák.