Belföld
Tisztulóban a kép a baloldalon
Hétértékelő. Kényszerpályán már a Momentum is
Sikerként értékelhető Donald Tusk újraválasztása az Európai Tanács élére – mondta lapunknak az előző hét eseményeit taglalva Kiszelly Zoltán politológus. Az elemző felhívta a figyelmet, hogy ezzel a négy legfontosabb uniós pozícióból három az Európai Néppárthoz tartozik. Kiszelly szerint nem rontja a magyar–lengyel viszonyt, hogy hazánk végül nem a lengyelek ellenjelöltjét, Jacek Saryusz-Wolskit támogatta a versenyben. Továbbra is megmarad a lengyel–magyar dacszövetség, így ha például Lengyelország ellen úgynevezett demokráciaeljárás indulna, azt hazánk megvétózná – mondta az elemző. Egymásra vagyunk utalva, a stratégiai partnerség megmarad.
A migrációs kérdésben Kiszelly is jó hírnek tartja, hogy a magyar szabályozás ellen egyetlen tagország sem emelt kifogást, bár nem is tudnának, hiszen a külső schengeni határokat védjük, ami minden tagország, így Ausztria és Németország célja is. Az esetleges kötelezettségszegési eljárással kapcsolatban felhívta a figyelmet, hogy egy ilyen eljárás hosszú folyamat, ráadásul szerinte mindenképpen jól jönnénk ki belőle. Ha ugyanis hazánkat arra köteleznék, törölje el ezeket a szabályokat, akkor Európát megint elárasztanák a migránsok. Ha minden így marad, úgy továbbra is megakadályozzuk, hogy az illegális bevándorlók tömegei áramoljanak Nyugatra.
Az elemző jelentős, ugyanakkor várható sikerként értékelte a paksi bővítés engedélyezéséről szóló európai bizottsági döntést. Szerinte azért volt ez várható, mert a bizottság 2015-ben már rábólintott arra, hogy Nagy-Britannia állami részvétellel építse meg a Hinkley Point erőművet. Az is döntő volt, hogy a beruházás megnyílt a nyugati befektetők előtt. A paksi népszavazási kezdeményezésről elmondta: a kisebb ellenzéki pártok, mint az LMP vagy a Párbeszéd a Momentum „hullámára próbálnak felugrani”, de csak „egyszer volt Budán kutyavásár”. Ezek a pártok mellesleg ugyanazért a szavazóbázisért harcolnak – jegyezte meg. A Momentum is kezd beleszürkülni a belpolitikába, már ők is Gyurcsányról és a baloldali összefogásról kénytelenek beszélni.
A baloldalon kezd tisztulni a kép, egyértelművé válik, hogy az MSZP és a DK külön indul. A többi balliberális párt is ezt teszi, így egy-egy körzetben akár négy-öt ellenzéki jelölt is indulhat. A 2018-as választáson Jobbik-győzelmet vizionáló Simicska Ádámról, Simicska Lajos fiáról elmondta: a jelek szerint lemaradt egy lépéssel, és nem vette észre, hogy Vonáék támogatottsága már jó ideje erősen csökken.