Belföld

Tisztuló kórházi gazdálkodás

Változást hozhat a növekvő egészségügyi alapdíj

A kórházi finanszírozás arányosításával az idén „kissé tisztul majd a kép”, jelentős változást azonban a jövő évre ígért, összesen nyolcvanmilliárd forintos béremelés alapdíjba való beépítése hozhat – közölte lapunkkal Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász, aki szerint a kórházi adósságok májusi radikális csökkenése valószínűleg „egyszeri véletlen”.

Ma még senki nem tud cizellált választ adni arra, hogy májusról júniusra miért „csak” százharmincötmillió forinttal emelkedett a kórházak össztartozás állománya, mivel az igazi kérdés az, hogy a következő hónapban mekkora lesz ugyanez az összeg – reagált lapunk kérdésére Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász. A Magyar Államkincstár (MÁK) legfrissebb adatai szerint májusról júniusra százharmincötmillió forinttal nőtt a beszállítók felé fennálló adóssághalmaz, a korábbi, havonta átlagosan három-négy milliárd forint közé eső növekményekkel szemben. Jú­nius végén így 51,7 milliárd forint tartozást görgettek maguk előtt a kórházak. A legnagyobb adósok listáján változatlanul a Honvédkórház áll az élen, 3,9 milliárd forinttal, és a Békés megyei kórház tartozása is meghaladja a hárommilliárdot.

A közgazdász megfogalmazta, valószínűleg „egyszeri véletlenről” van szó, és több oka lehet. Például az, hogy a saját erőből elvégzett fejlesztésekre utólag kaptak pályázati pénzt a kórházak, amelyet így fordíthattak a számlák kifizetésére is. Lehetséges okként jelölték meg többen is a szezonális indokokat, vagyis, hogy nyáron kisebb az intézmények forgalma, a bevétele viszont nagyobb, s ez átmenetileg szintén csökkentheti a forráshiányt.

Sinkó Eszter szerint azonban nem jelentős mértékben, de változást hozhat az az előző héten bejelentett intézkedés, amely szerint emelkedik augusztustól az egészségügyi ellátás finanszírozásának alapösszege, százötvenezerről száznyolcvanezer forintra. Közölte, helytálló a kijelentés, hogy ezáltal nő az intézményvezetők mozgástere, mind a kórházi, mind a járóbeteg-szakellátás területén, hiszen azoknak is tudnak majd fizetésemelést adni, akik nem közszolgaként, hanem vállalkozóként dolgoznak az intézményükben. Emellett – folytatta – a bejelentett belső átcsoportosításoknak köszönhetően, vagyis hogy arányosítják a finanszírozást a különböző kezelések alapján kialakított homogén betegségcsoportoknál, „kissé tisztul majd a kép”, jobban tudnak majd az intézményvezetők gazdálkodni.

A közgazdász szerint jelentős változást az őszre tervezett húsz-, illetve a jövő évre beígért nyolcvanmilliárd forintos béremelés hozhat, ugyanis az a múlt heti döntés szerint beépül majd a kórházi alapdíjba, ami így húszszázalékos finanszírozásnövekményt eredményez az intézményeknek.