Belföld

Terrorellenes stratégiát dolgoznak ki

Rogán Antal szerint egyes közösségi szimbólumoknak kiemelt védelem járna

Közös, preventív, terrorellenes stratégia kidolgozásában állapodtak meg tegnap a parlamenti pártok frakcióvezetői a franciaországi eseményekre reagálva összehívott ötpárti egyeztetésen.

egyeztetés 20150115
Valamennyi frakció vezetője elment az egyeztetésre (Fotó: Csudai Sándor)

A képviselőcsoportok a kormánnyal kiegészülve egyeztető fórumot hoznak létre, de a nemzetbiztonsági és a honvédelmi bizottság is elemzi majd a helyzetet a szakszolgálatok bevonásával. A pártok között ugyanakkor vita alakult ki arról, hogy a bevándorlás kérdését összefüggésbe lehet-e hozni a terrorizmussal.

Ötpárti egyeztetést tartottak tegnap a parlamenti pártok frakcióvezetői a terrorizmus elleni fellépés kapcsán. A megbeszélés után Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője elmondta, egyetértés alakult ki arról, hogy Európában megnőtt a terrorfenyegetettség. Ebből következően minden országnak – így hazánknak is – ki kell alakítania a saját preventív stratégiáját, és meg kell védenie magát. A kockázatok tisztázása érdekében a nemzetbiztonsági és a honvédelmi bizottság az érintett szervek részvételével már a jövő héten összeül. Megegyezés született a parlamenti pártok és a kormány részvételével működő egyeztető fórum létrehozásáról is, amelyen mindenki megteheti javaslatait. Rogán megemlítette, az MSZP határozott kérésére nem került napirendre a bevándorlás kérdése, pedig a Fidesz-frakció meggyőződése, hogy Európában a probléma egyik gyökere éppen ez.

A frakcióvezető úgy véli, a preventív stratégiának része kell, hogy legyen a tisztelet is. „Nem elég az a politikai korrektség, amely szerint az egyén véleményét tiszteletben kell tartani. Ki kell mondanunk: vannak olyan közösségi szimbólumok, értékek, amelyeket kiemelt védelemben kell részesítenünk” – húzta alá. Rogán ezt nem részletezte, ám jelezte, hogy javaslatokat fogalmaznak majd meg ennek érdekében. Hozzátette, szükség lehet a kormány vagy a rendészeti szervek jogkörének bővítésére is a terrorizmus elleni hatékony fellépés érdekében.

Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője szerint a tragikus események egyik tanulsága, hogy sem a sajtó-, sem a szólásszabadság nem terjedhet ki a vallásgyalázásra. Harrach és Vona Gábor, a Jobbik elnöke is egyetértett Rogánnal abban, hogy a bevándorlásról is tárgyalni kell a fenyegetettség kapcsán. Vona szerint komoly összefüggés van a bevándorlás és a terrorizmus között. Lehet azzal érvelni, hogy a párizsi terroristák többgenerációs francia állampolgárok, de éppen azért kell erről beszélni, hogy a magyarországi bevándorlók harmadik-negyedik generációjának tagjai ne kövessenek el ilyen cselekményeket – húzta alá. Vona azt javasolta, a jövő heti bizottsági üléseket ne a fővárosban, hanem a déli határvidék egyik településén tartsák meg, ahol menekülteket befogadó állomások is vannak. A Jobbik szerint ezeket az állomásokat zárttá kellene tenni, és újra önálló határőrséget létrehozni. A szólásszabadságnak van határa, és ha szükséges, ezt a jogrendben is meg kell jeleníteni – szögezte le kérdésre válaszolva Vona.

Az MSZP és az LMP is üdvözölte az ötpárti egyeztetést, ugyanakkor mindkét frakció vezetője hangsúlyozta, a bevándorlás kérdését nem lehet összemosni a terrorizmus problémájával. Tóbiás József szocialista pártelnök úgy érvelt, a terrorizmus elleni fellépés nemzeti ügy, a szakembereknek kell megmondaniuk, hogy ebben a küzdelemben milyen eszközökre van szükség. Utalt arra, hogy a bevándorlás kapcsán Orbán Viktor miniszterelnök és Rogán Antal kijelentéseiről is tárgyaltak volna, de erre nem került sor.

Az LMP-s Schiffer András szerint a rendészeti, bevándorláspolitikai intézkedések csak tűzoltásra jók, és pártja nem lesz partner abban, hogy a terrorizmus elleni fellépésre hivatkozva korlátozzák a magyar emberek szabadságát, alapvető jogait. Az LMP több javaslatot is bejelentett, így módosítanák az állampolgársági, az idegenrendészeti törvényt és a Btk.-t is.