Belföld

Tátrai Miklós, az MNV volt vezérigazgatója négy év börtönt kapott

Ítéletet hirdettek a sukorói telekcsereügyletben

Első fokon ítéletet hirdetett a Szolnoki Törvényszék a Gyurcsány-kormány idején, a Velencei-tó mellé tervezett kaszinóberuházás telekcsereügylete kapcsán indult büntetőeljárásban. Tátrai Miklós, a nemzeti vagyonkezelő volt vezére négyéves büntetésénél sokat nyomott a latban, hogy a „befektető érdekét az állami érdekek elé helyezte”.

Négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezérigazgatóját a Sukoró-ügyként ismertté vált büntetőperben szerdán első fokon a Szolnoki Törvényszék. Császy Zsolt, az MNV egykori értékesítési igazgatója, az ügy másodrendű vádlottja három év hat hónap letöltendő börtönt kapott.

Markó Andreát, aki a Gyurcsány-kormány pénzügyminisztériumi államtitkára volt, és F. Zsolt értékbecslőt viszont felmentették. V. Bálint ügyvédet kétrendbeli közokirat-hamisítás miatt pénzbüntetésre ítélték, amely a hatszázezer forint meg nem fizetése esetén fogházbüntetésre változik a bíróság ítélete alapján.

A büntetőügyben eljáró Szolnoki Törvényszék Tátrait, az elsőrendű vádlottat – aki a Gyurcsány-kormány pénzügyminisztériumi államtitkári székéből került a nemzeti vagyonkezelő élére 2007-ben – és Császy Zsolt másodrendű vádlottat különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének kísérletében mondta ki bűnösnek. Császyt mint bűnsegédet ítélték el, s a vagyonkezelő értékesítési igazgatóját magánokirat-hamisításban is bűnösnek találták. Büntetésükbe a fogva tartásban eltöltött időt beszámítják. Tátrait és Császyt 2010 szeptemberében helyezték előzetes letartóztatásba, ám velük szemben három hónap után megszüntették a kényszerintézkedést.

A szabadságvesztés kiszabása mellett mindkettőjüket négy évre tiltották el a közügyek gyakorlásától.
Sólyomváriné Csendes Mária bíró az ítélet indoklásában elmondta: súlyosbító tényezőként vették figyelembe Tátrai Miklós esetében, hogy az iz­raeli kaszinóbefektető érdekét az állami érdekek elé helyezte. Enyhítő körülményként értékelte a bíróság, hogy a bűncselekmény kísérleti szakban maradt, és az elkövetés óta hosszú idő telt el. Tátrainál figyelembe vették, hogy három kiskorú gyermek eltartásáról gondoskodik, a másodrendű vádlott esetében pedig a bűnsegédi magatartást és a büntetlen előéletet. Az első-, a másod- és az ötödrendű vádlott védője felmentésért fellebbezett. Az ügyész az ítélet ötödrendű vádlottra vonatkozó részét tudomásul vette, a többi vádlott esetében súlyosbításért fellebbezett. Az ítélet nem jogerős.