Belföld
Szükséges a vita a halálbüntetésről
Lázár János szerint az európai unió, mint a demokrácia legfontosabb védelmezője, nem utasíthatja el az emberek megkérdezését
„A súlyos bűncselekmények kapcsán kialakuló hihetetlen társadalmi felháborodás lehet, hogy nem hallatszik Brüsszelig, de hallatszik Budapestig” – fogalmazott a csütörtöki Kormányinfón Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. Megerősítette, hogy Orbán Viktor miniszterelnök telefonon beszélt Martin Schulzcal, az Európai Parlament elnökével, akit arról tájékoztatott, nem tervezi a halálbüntetés bevezetését, de „egy vita van róla”. A miniszter hozzátette, Orbán Viktor beszélt az Európai Néppárt elnökével, Joseph Daullal és frakcióvezetőjével, Manfred Weberrel is.
A miniszter megismételte a kormányfőnek a kaposvári brutális gyilkosságra vonatkozó szavait, miszerint a három csapás törvénynek és a tényleges életfogytiglannak nem volt elegendő visszatartó ereje, ezért napirenden kell tartani a halálbüntetés kérdését. Magyarországon ma sokak szerint csak a halálbüntetés bevezetése tartana vissza egyeseket súlyos bűncselekmények elkövetésétől, erről beszélnünk kell a választóinkkal – jelentette ki Lázár. Szerinte Magyarország az Európai Unió (EU) jogrendszerének egészét tiszteletben tartja, ám az EU, mint a demokrácia legfontosabb védelmezője, nem utasíthat el semmilyen vitát, ami emberek életéről, nehézségeiről szól. Elmondása szerint amúgy maga kifejezetten híve a halálbüntetésnek, ám a kormányfőtől még nem hallotta, hogy ő támogatná azt.
A kormány jövő szerdán áttekinti, a bíróságok eddig hogyan alkalmazták a három csapás törvényét, hogyan érvényesült a tényleges életfogytiglani büntetés a gyakorlatban.
A miniszter megerősítette, nem kötelező a fólia a dohányboltok kirakatára, és ha a trafikosok igénylik, ezt bele kell foglalni a törvénybe is. Sőt, aki már leszedte a fóliát, nem kell számítania szankcióra. Ezen túlmenően Pintér Sándor belügyminiszternek javaslatot kell tennie arról, hogy az éjjel is nyitva tartó üzletekben milyen rendvédelmi rendszert kell kiépíteni.
Lázár János a tájékoztatón bejelentette: azonnali helyszíni vizsgálatot rendelt el a Budapesti Vegyiművek IX. kerületi Illatos úti telephelyén, ahol mintegy kétezer-nyolcszáz tonna hulladékot helyeztek el illegálisan. Ha megállapítják, hogy a hulladék közvetlen veszélyt jelent, azonnal elrendelik az elszállítást Dorogra. A költségeket 1,1 milliárd forintra becsülte, amit a Nemzetgazdasági Minisztériumnak kell megelőlegeznie, majd a felszámolás alatt lévő vegyiművek vagyonából érvényesítik.
Szólt arról is, hogy Pakson és a szomszédos országokban is közmeghallgatások lesznek az atomerőmű-beruházásról. A szakhatósági engedélyek beszerzése érdekében május 7-én Pakson tartanak fórumot, az első nemzetközi közmeghallgatás Kijevben lesz. Eddig negyvenegy Bács-Kiskun és Tolna megyei településen jártak, az ott élők többsége támogatta a kapacitásfenntartást. A kormány tervei között szerepel egy új híd építése a Dunán, hogy a Bács-Kiskun megyeiek átmehessenek dolgozni az erőműhöz. Az összességében tizenkétmilliárd eurós beruházás forrásának negyven százalékát magyar vállalkozásoknak szánják. Április 25-én megkezdődtek a helyszíni földtani munkálatok. Semmilyen európai bizottsági eljárás nem folyik Magyarország ellen a beruházással kapcsolatban – szögezte le a politikus.
Röviden. Az átláthatóságot is növelő közbeszerzési szabályozást készítenek
- Lázár János tudatta azt is: szintén jövő szerdán kerül a kormány elé az új közbeszerzési törvény tervezete, amely minden pontban megfelel majd az Európai Bizottság közbeszerzési irányelveinek. A hazai kis- és középvállalkozások érdekeit is képviselni akarják, növelve az átláthatóságot.
- A település pénzét brókercégeknél „kockáztató” önkormányzatoknak számvevőszéki vizsgálaton kell átesniük, a kormány egyelőre nem szándékozik nekik segítséget nyújtani.
- A kormányfő arra kérte Balog Zoltánt, az emberi erőforrások miniszterét és Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkárt, hogy készítsenek előterjesztést az orvosképzés jövőjéről, az orvosi egyetemek fejlesztéséről. A cél, hogy Magyarország a legjobb színvonalú orvosképző központok közé kerülhessen.
- A miniszter megerősítette, bürokráciacsökkentő csomag készül, ennek része az állami eljárások díjainak 2016-ra tervezett csökkentése.