Belföld

Szent László emlékéve lesz jövőre

Nyolcvanmillió forintot különített el a Miniszterelnökség a 2017 januárjától év végéig tartó Szent László-évre.

Január elsején kezdetét veszi a 2017 végéig tartó Szent László-év – jelentette be Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára az erről szóló tájékoztatón. Az MTI beszámolója szerint elmondta, az idei Szent Márton- és Márton Áron-emlékév sikerén felbuzdulva a Báthory-Bem Hagyományőrző Egyesület és az Emberi Méltóság Tanácsa kezdeményezésére hirdették meg az emlékévet, a lovagkirály trónra lépésének kilencszáznegyvenedik, szentté avatásának nyolcszázhuszonötödik évfordulója alkalmából. Mivel az első olyan Árpád-házi uralkodóról van szó, aki összekapcsolja a közép-európai népeket, azt várják, hogy a magyarok mellett horvát, lengyel, román és szlovák civilszervezetek, egyházak és politikai szereplők is szerepet vállalnak az eseménysorozatban, és szeretnének határon túli helyszíneket is bevonni – ismertette az államtitkár.

A költségekre nyolcvanmillió forintot különítettek el, számítanak a Márton Áron-emlékbizottság közreműködésére is, világi fővédnöknek pedig Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettest kérik fel. Szeptember végére összeállítják a programok java részét. Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke arról beszélt, sok mindent elvettek Magyarországtól az évszázadok során, de a történelmünket nem vehetik el. Szerinte Szent László Szent István mellett a legnagyobb országépítő volt.

Erdő Péter bíboros a közmédiának nyilatkozva az augusztus 20-i nemzeti ünnep kapcsán tegnap arról beszélt, hogy Szent István a magyarság megmaradásának jelképes alakja, aki a kereszténység felvételével perspektívát adott népének. Egyszerre volt hű saját népéhez, kultúrájához, és vette „érzékenyen és tapintatosan figyelembe a körülöttünk élő népek valóságát”, békés Európán belül akart megteremteni egy fejlett, érett Magyarországot.